Izraelci zadrželi nejvyššího muslimského duchovního

ČTK ČTK
8. 5. 2013 11:59
Muslimští věřící měli v úterý házet kameny a židle na skupinu židů na Chrámové hoře
Chrámová hora. Jeruzalém
Chrámová hora. Jeruzalém | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelská policie dnes zadržela jeruzalémského velkého muftího Muhammada Husajna, aby ho vyslechla v souvislosti s jeho údajným podílem na úterních výtržnostech na Chrámové hoře v Jeruzalémě.

Zadržení nejvyššího muslimského duchovního na palestinských územích potvrdil podle agentur AFP a AP izraelský policejní mluvčí Micky Rosenfeld.

K incidentu uvedl, že muslimští věřící v úterý házeli kameny a židle na skupinu židů na Chrámové hoře. O údajném zapojení velkého muftího do této události policejní mluvčí žádné podrobnosti nesdělil. Řekl jen, že muftí Husajn by mohl být ještě dnes propuštěn.

Okrsek Chrámové hory s mešitami Skalní dóm a Al-Aksá je po saúdskoarabské Mekce a Medíně třetím nejposvátnějším místem islámu.

"Věčné a nedělitelné" město

Muslimové věří, že právě z tohoto místa se vznesl na nebesa prorok Mohamed při mystické noční cestě zaznamenané v koránu. Zeď nářků na Chrámové hoře je zároveň nejposvátnějším místem judaismu.

Případy zadržení vysokých církevních představitelů v Jeruzalémě jsou ojedinělé. Velký muftí Husajn byl zadržen v den, kdy Izrael oslavuje Den Jeruzaléma, tedy výročí dobytí východního Jeruzaléma Izraelem za šestidenní izraelsko-arabské války v roce 1967.

Tisíce Izraelců se dnes chystají vydat na pochody a slavnostní ceremonie. V Jeruzalémě a kolem něj byly rozmístěny tisíce policistů, kteří mají zajistit jejich bezpečnost, řekl Rosenfeld.

Izrael považuje Jeruzalém za své "věčné a nedělitelné" hlavní město. Mezinárodní společenství ale neuznává izraelskou anexi východní části Jeruzaléma, kterou si Palestinci nárokují za hlavní město svého budoucího samostatného státu.

 

Právě se děje

Další zprávy