Izrael: Zabíjení Palestinců je legální

pev, ČTK, Haaretz
14. 12. 2006 14:48
Jeruzalém - Cílené zabíjení palestinských radikálů může pokračovat, rozhodl izraelský nejvyšší soud. Zároveň však pro akce armády stanovil čtyři podmínky.
Izraelská armáda může útočit na jednotlivé radikály, pokud dodrží soudem stanovená kritéria.
Izraelská armáda může útočit na jednotlivé radikály, pokud dodrží soudem stanovená kritéria. | Foto: Reuters

Od začátku nového palestinského povstání (intifády) v roce 2000 používá izraelská armáda novou taktitku. Cíleně zabíjí palestinské radikály, které podezřívá z příprav teroristických útoků.

Proti tomuto postupu hlasitě protestují dvě izraelské skupiny na ochranu lidských práv. V roce 2002 poslaly petici nejvyššímu soudu, ve které jej žádaly, aby podobné praktiky zakázal.

Izraelský nejvyšší soud rozhodnutí o této otázce dlouho odkládal a vyslovil se teprve dnes. Rozhodl, že některé z těchto akcí byly legální, v souladu s mezinárodním právem. Cílené útoky proto odmítl plošně zakázat.

Útoky budeme hodnotit jednotlivě, tvrdí soud

Přečtěte si
Autor fotografie: Reuters

Přečtěte si

 

  • Olmert má novou vizi. Mír s Palestinci
  • Gaza: Palestinci zuří, Izrael se omlouvá
  • AI: Izrael vědomě útočil na civilisty

 

"Není možné, aby bylo předem rozhodnuto o zákazu každého cíleného zabití podle mezinárodního zvykového práva," zní verdikt tříčlenného soudu.

Zároveň se ale soudci shodli na tom, že v určitých situacích nemusí být takovýto způsob boje nezbytně legální. Došli tedy k závěru, že bude nejlepší hodnotit oprávněnost cílených útoků případ od případu.

Podle soudu na sebe spory mezi Izraelci a Palestinci vzaly podobu mezinárodního ozbrojeného konfliktu, a proto podléhají mezinárodnímu právnímu systému.

"V tomto boji proti mezinárodnímu terorismu musí Izrael jednat v souladu s mezinárodním právem. Musíme vyvážit poměr mezi vlastní bezpečností a ochranou lidských práv. Že je nějaký postup účinný, ještě neznamená, že by byl i legální. Jednoduše řečeno, účel ne vždy světí prostředky," komentovali soudci své rozhodnutí. 

Teroristé nejsou bojovníci

I radikálové jsou z pohledu mezinárodního práva civilisté.
I radikálové jsou z pohledu mezinárodního práva civilisté. | Foto: Reuters

Cílené útoky proti radikálům považují mnozí lidé za kontroverzní i proto, že teroristé nejsou z právního hlediska definováni jako bojovníci, ale jsou považováni za civilisty.

Na stížnost izraelského státního zástupce, že mezinárodní právo uznává ještě třetí kategorii "nezákonný bojovník", nebral nejvyšší soud zřetel. Přesto souhlasil s tím, že mezinárodní právo negarantuje stejnou ochranu civilistům, kteří jsou zapojeni do teroristických akcí.

Kdy je cílený útok legální?

Soud nakonec vyjmenoval čtyři kritéria, na jejichž základě lze cílený útok ospravedlnit.

  • Před útokem musí mít armáda k dispozici zásadní, ověřenou a přesvědčivou informaci o teroristických aktivitách podezřelého jedince.
  • Civilista, který má určitý podíl na násilnostech, nemůže být napaden, pokud jej armáda může zpacifikovat méně násilným způsobem.
  • Po případném útoku následuje nezávislé a důkladné vyšetřování, během něhož dojde k přesné identifikaci zabitého a vysvětlení okolností jeho smrti.
  • Likvicdaci musí vojáci provést takovým způsobem, aby co nejméně poškodila nevinné civilisty. Pokud se nemohou vedlejším škodám vyhnout, musí být alespoň přiměřené síle útoku. 

Útok je neospravedlnitelný v případě, že vojáci zaútočí na člověka s teroristickou minulostí, který se od ní zřetelně distancoval.

Cílené útoky ze vzduchu jsou účinné, tvrdí Izrael

Útoky armádních vzdušných sil na vytipované cíle z řad palestinských radikálů považuje Izrael za jeden z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit potenciálnímu teroristickému činu.

Celá operace začíná označením nebezpečných subjektů. Izraelští agenti a informátoři následně zjistí informace o tom, v jakých místech se bude cíl v daný čas pohybovat. Armáda následně použije letouny, vrtulníky či naváděná letadla bez lidské posádky, která odpálí na automobil domnělého radikála rakety.  

Podobnou taktiku začaly používat i Spojené státy a jejich spojenci ve válce v Iráku a Afghánistánu 

Za posledních šest let vojáci podobným způsobem zabili na palestinském území 210 vytipovaných Palestinců a 129 náhodných kolemjdoucích.  

 

Právě se děje

Další zprávy