Izrael vyhlíží nového mesiáše. Rusa

Tomáš Rákos
21. 11. 2006 10:24
Jeruzalém/Moskva - Lidem z ostřelovaných měst platí víkendy u moře. Slovně napadá izraelskou vládu, premiér Olmert ho nemůže vystát.

Vstoupí ruský miliardář Arkadij Gajdamak do blízkovýchodní politiky?

Ve městě Sderotu, kam nejčastěji padají palestinské rakety, ho znají všichni. Po posledním útoku, při kterém zemřela sedmapadesátiletá žena, velkoryse zaplatil školákům pobyt v Ejlátu, letovisku u Rudého moře. Autobusy nakonec odvezly na tisíc dětí.

Zpráva o mecenášství rozhořčila izraelský kabinet. "Jsem proti pašování obyvatel z jejich domovů," kritizoval Gajdamaka premiér Ehud Olmert.

"Chceme být viděni jako národ, který utíká ze svých domovů... do pětihvězdičkových hotelů? Vypadá to, jako přiznání prohry!"

Ruský magnát reagoval, jako už několikrát před tím, bez respektu. Olmerta ve funkci nejmocnějšího politika země označil za "vtip", jeho vládu za "pohromu".

Arkadij Gajdamak tak znovu rozdmýchal debaty o svých budoucích plánech.

Gajdamkovy děti

Nenáviděný i milovaný rusko-izraelský miliardář háže svoje peníze na nejpalčivější izraelské problémy. Hlavní zprávy plnily jeho skutky i během letní války mezi Izraelem a libanonským Hizballáhem. Tehdy se zaměřil na obyvatele ze severu, kteří si pod deštěm 4000 raket tolik stěžovali na chování vlády. Na pláži nedaleko Tel Avivu pro ně zorganizoval letní tábor.

Tlačenice před odjezdem dětí ze Sderotu k moři. Těm, které se nevešly, zbyly oči pro pláč.
Tlačenice před odjezdem dětí ze Sderotu k moři. Těm, které se nevešly, zbyly oči pro pláč. | Foto: Reuters

Nespokojení Izraelci mu po evakuaci dětí ze Sderotu tleskali znovu.

Gajdamak, vlastník jeruzalémského fotbalového klubu Betar, tvrdí, že když mu "plačící matka ze Sderotu" volala a prosila ho o evakuaci, nemohl "jako Žid a jako lidská bytost" odmítnout. S politickými ambicemi to podle něj nemělo nic společného.

Izraelští politici si myslí opak. V názorech na Gajdamaka se většina z nich shodne - štve je. Střetl se prakticky s každým, kdo mu přišel do cesty. Celý Knesset (izraelský parlament - pozn. red.) dokonce obvinil z "trestuhodné lenosti".

O Gajdamakově popularitě mezi lidmi ale není pochyb. Podle průzkumu Izraelského centra pro mladé vůdce ho Izraelci mezi 14 až 30 lety považují za druhou nejvlivnější nepolitickou osobu v zemi. Když přijíždí na svůj fotbalový stadion, diváci si podle deníku Jerusalem Post říkají: "Hej, dívejte, kdo tu je - budoucí premiér Izraele."

Fanoušci klubu dokonce složili píseň, ve které ho přirovnávají k mesiášovi.

Gajdamak - nová postava izraelské politiky?

Izraelský premiér Ehud Olmert označuje magnátovy činy za "propagační triky". Jiný člen vládní strany Vpřed, Šlomo Breznitz, mu vyčítá, že nerozumí izraelskému postoji k hrozbám. Ministru obrany Amiru Perecovi, bývalému starostovi Sderotu, zase vadí, jak podporuje obyvatele v "útěku" z ostřelovaného města.

Gajdamek má své vlastní vysvětlení. Politici ho údajně kritizují ze strachu.

"Mám dnes tolik veřejné podpory, že bych mohl být hladce zvolen premiérem," řekl pro deník Jediot Achronot. "Pokud bych se rozhodl ke kandidatuře, získám 40 křesel v Knessetu´," dodal.

Avigdor Lieberman. Rodáka z moldavského Kišiněva izraelský premiér Ehud Olmert jmenoval ministrem pro strategické události. Lieberman je zároveň předsedou strany Izrael náš domov, jejíž voličskou základnu tvoří hlavně ruští imigranti. Lieberman je známý pro své krajně pravicové názory. Jeho plánem je přetvořit mapu Izraele, izraelské Araby by rád přesunul na palestinská území.
Avigdor Lieberman. Rodáka z moldavského Kišiněva izraelský premiér Ehud Olmert jmenoval ministrem pro strategické události. Lieberman je zároveň předsedou strany Izrael náš domov, jejíž voličskou základnu tvoří hlavně ruští imigranti. Lieberman je známý pro své krajně pravicové názory. Jeho plánem je přetvořit mapu Izraele, izraelské Araby by rád přesunul na palestinská území. | Foto: Reuters

"Politici se probouzejí, protože Gajdamkovi poradci dokážou ukázat na selhání současné vlády," zhodnotil situaci pro Jerusalem Post politolog z Hebrejské univerzity, Reuven Hazan. "Kdyby vláda dělala svoji práci, Gajdamak by to měl mnohem těžší," dodal.

Vlivný miliardář už naznačil, že se izraelskou politikou zabývá. Zatím ale nedal najevo, na stranu jakého názorového proudu by se přidal.

Ačkoliv ho politici nemají rádi, spojence mezi nimi má: Avigdora Liebermana, šéfa strany ruských voličů - Izrael náš domov.

Angažovaní miliardáři: nový fenomén

Gajdamak není jediný miliardář, uvažující o politické kariéře. Ve Spojených státech přemýšlí o prezidentské kandidatuře podle svých slov i známý magnát Donald Trump.

Zatímco v USA jeho plány velký rozruch nevyvolaly, politicky nestabilní Izrael je na pozoru.

"Nemyslím si, že to je pro Izrael zdravá věc," soudí profesor Reuven Hazan a dodává: "Tato země má strašlivé sociální problémy, k tomu ještě bezpečnostní. Potřebujeme politiky, kteří dokážou s lidmi pracovat. Ne ty, kteří se domnívají, že stačí rozdávat rozkazy a vše půjde hladce."

Historik a novinář Tom Segev to vidí s větším nadhledem. Gajdamak podle něj může jít ve stopách tradičních židovských filantropů, jakým byl například v minulosti Izraelci tolik milovaný baron Edmond de Rotschild.

"Co je špatného na faktu, že zajišťuje dětem ze Sderotu dovolenou?" dodává Segev.

Arkadij Gajdamak možná plánuje zteč na premiérský post. Jednu věc se před tím ale ještě musí naučit - mluvit hebrejsky.

 

Právě se děje

Další zprávy