V noci na neděli izraelské letectvo zaútočilo na sídlo palestinského premiéra Ismaíla Haníji v Gaze. S odvoláním na svědky o tom informovala agentura Reuters. Vzápětí akci potvrdil i mluvčí izraelské armády. Budova se v důsledku raketového útoku ocitla v plamenech.
Útoky hrozí také Hamas
Haníja, který je jedním z čelných přestavitelů hnutí Hamas, se v době útoku údajně v budově nenacházel. Podle prvních informací si útok nevyžádal žádné oběti.
Místopředseda izraelské vlády Šimon Peres v televizní stanici CNN útok na úřad palestinského premiéra označil za "jasné varování", aby únosci propustili zadržovaného vojáka. Připomněl, že útok přišel v nočních hodinách, kdy Izrael věděl, že tam Haníja nebude.
"Buď je to kabinet se všemi odpovědnostmi vlády, nebo je to teroristická organizace s všemi důsledky, které z toho vyplývají," uvedl Peres, nositel Nobelovy ceny za mír.
Ozbrojené křídlo palestinského vládního hnutí Hamas v reakci na útoky pohrozilo, že jejich terčem se stanou školy, instituce a elektrárny v Izraeli.
Na severu Gazy došlo v sobotu k zatím nejostřejším srážkám mezi Palestinci a izraelskými silami.
Nedaleko uprchlického tábora Chán Júnis příslušníci ozbrojených složek Hamasu zasáhly granáty izraelský tank. Ve stejné oblasti se předtím izraelští vojáci za podpory obrněných vozidel střetli s Palestinci a jednoho z nich zranili.
Izrael požadavky Palestinců odmítá
Palestinští ozbrojenci držící izraelského vojáka stupňují své požadavky, Izrael je nadále odmítá splnit.
Palestinci nově požadují propuštění celkem tisícovky "svých" vězňů zadržovaných v Izraeli a chtějí okamžité zastavení izraelské ofenzivy v Gaze.
Židovský stát okamžitě požadavky odmítl a pokračuje ve vojenském tlaku na Palestince. Čtvrtou noc po sobě Izraelci ostřelovali cíle v různých částech Gazy. Jedním z nich byl i tréninkový tábor Hamas.
"Premiér Ehud Olmert zopakoval, že nebudou uzavřeny žádné dohody. Gilat Šalit bude buď propuštěn, nebo podnikneme akci na jeho osvobození," prohlásil v reakci na nové požadavky Palestinců mluvčí izraelského ministerstva zahraničí.
Šalita Palestinci zajali minulou neděli, což odstartovalo nejnovější krizi v izraelsko-palestinských vztazích a přimělo Izrael po necelém roce znovu vojensky vstoupit do pásma Gazy.
Uneseného Šalita navštívil lékař
Izraelská televize v pátek večer informovala o tom, že Šalita navštívil palestinský lékař, aby mu ošetřil zranění. Místo v pásmu Gazy, kde je držen, zůstává nadále neznámé.
Projděte si "klik po kliku", jak se v posledních padesáti letech měnily hranice mezi Izraelem, Palestinci a okolními arabskými státy. Pod grafikou naleznete pokračování článku.
Izraelské síly ostřelují zatím převážně neobydlené části Gazy. Podle zpravodaje BBC se Palestinci v Gaze učí žít bez klidného noční spánku. Nálety izraelských stíhaček otřásají noc co noc budovami. Charitativní organizace varovaly před humanitární krizí, která může následovat poté, co Izraelci vyřadili z provozu hlavní elektrárnu.
Početné izraelské jednotky zůstávají rozmístěny na severu pásma Gazy, kde čekají na povel k případné ofenzivě.
Ofenziva zatím odložena
Tu zatím izraelská armáda odložila. Operace byla údajně pozdržena právě na žádost Egypta, který se snaží dosáhnout vyřešení krize jednáním. Podle egyptských prostředníků se stále vyjednává s představiteli palestinského vládního Hamasu, a to jak s jeho zástupci na palestinských územích, tak s exilovými vůdci.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Izrael hrozí mohutným vpádem do Gazy
- Izrael má právo žít, řekl opatrně Hamas
- Izrael: Terčem je každý člen vlády Hamasu
Izraelský ministr obrany Amir Perec sice schválil další fázi invaze na sever pásma Gazy, ale zároveň nevyloučil osvobození zajatého vojáka diplomatickou cestou.
Podle agentury Reuters jsou stovky palestinských ozbrojenců připraveni s automatickými zbraněmi a protitankovými střelami čelit izraelské ofenzivě.
Izraelská armáda zatím oznámila, že v oblasti z letadel shazovala letáky, v nichž vyzývá obyvatele Gazy, aby se vyhnuli oblastem, kde by se mohli střetnout s postupující armádou.
Zatčeni ministři palestinské vlády
Izraelská armáda ve čtvrek provedla na palestinských územích rozsáhlé zatýkání. Zajato bylo osm ministrů palestinské vlády a 24 členů Hamasu.
V Gaze, kam se Izraelci vrátili téměř po roce, zatkli izraelští vojáci místopředsedu vlády Násira Šajra, ministra náboženských záležitostí Najífa Radžúba a poslance za hnutí Hamas. Většina z nich byla zadržena v Ramalláhu.
Izraelská ofenziva v Gaze už si vyžádala první oběť, jakkoli ne přímo v Gaze, ale na Západním břehu. Vojáci podle agentury Reuters našli v Ramalláhu mrtvé tělo osmnáctiletého židovského osadníka, jehož Palestinci unesli.
Ozbrojenci již včera ukázali kopii osobního dokladu Eliahu Ašera, který byl pohřešován od neděle, a vyhrožovali, že ho zabijí, pokud Izrael svou akci v Gaze nezastaví.
Letní déšť
Cílem této operace nazvané Letní déšť je podle izraelské vlády výhradně osvobození izraelského vojáka Gilada Šalita, jehož unesli v neděli palestinští ozbrojenci. Tábor Chán Júnis, kde je izraelský rukojmí podle předpokladů držen, ostřelovalo po půlnoci izraelské letectvo.
"Nebudeme se rozpakovat a přistoupíme i k velmi extrémním akcím, abychom dostali Gilada Šalita zpátky k jeho rodině," prohlásil izraelský premiér Ehud Olmert.
Podle některých médií Izraelci udělali obyčejné Palestince odpovědné za únos vojáka. Svědčí o tom podle deníku Guardian nálety na hlavní elektrický zdroj v Gaze, vybombardování mostů i infrastruktury. Armáda také nálety odřízla přísun vody dvěma hlavním uprchlických táborům
Místopředseda palestinského parlamentu Ahmad Bahár označil útok Izraele za "otevřenou válku proti vládě, lidu a palestinské legitimitě, jejímž cílem je zničit vládu". Vyzval zároveň světové společenství, OSN, Evropu, arabské země a organizace na obranu lidských práv k intervenci.
Izrael se stáhl z pásma Gazy loni v létě po osmatřiceti letech. Z oblasti odešli všichni židovští osadníci i vojáci.
Olmert: Ofenzíva bude dlouhá
Izraelské tanky a pozemní vojsko podle agentury Reuters vstoupily v noci z úterý na středu na palestinské území v oblasti města Rafah.
Izraelci přikázali palestinským ozbrojencům, aby vyklidili pozice. Před útokem izraelské rakety vyřadily z provozu jedinou elektrárnu v pásmu Gazy, takže zhruba 700 tisíc lidí je nyní bez elektrického proudu. Přerušeny jsou na některých místech také dodávky vody.
Odpoledne letadla bombardovala výcvikový tábor Hamasu.
Svědci uvádějí, že tisíce Palestinců uprchly z města Rafah na jihu Gazy, přestože Izraelci do něj zatím nevstoupili a operují pouze v jeho okolí.
"Jsme připraveni na dlouhou a tvrdou ofenzívu. S únosci a teroristy nebudeme vyjednávat," prohlásil izraelský premiér Ehud Olmert.
Přelet nad palácem syrského prezidenta
Premiér oznámil, že jeho země nemá v úmyslu zůstat v Gaze a vojensky ji kontrolovat. Jde podle něj o časově omezenou operaci s cílem osvobodit uneseného vojáka. Zároveň potvrdil, že se Izrael pokusí o fyzickou likvidaci exilového vůdce Hamasu Chálida Mišala.
Ten žije v Damašku a podle izraelských zdrojů to byl právě on, kdo vydal rozkaz k únosu vojáka a kdo pak torpédoval rozhovory o jeho propuštění.
Podle televize CNN izraelský armádní letoun dnes narušil syrského vzdušný prostor a přeletěl nad palácem prezidenta Sýrie Bašára Asada ve městě Latákíja. Zřejmě šlo o varování, že odvetné akce mohou v případě smrti uneseného vojáka zasáhnout i Sýrii.
Damašek oznámil, že syrská protiletadlová obrana pálila na izraelský stroj.
Únosci, kteří jsou ve spojení s ozbrojeným křídlem Hamasu, drží devatenáctiletého vojáka v uprchlickém táboře na jihu Gazy. Podle izraelské armády má Šalit zlomenou ruku a poranění břicha.
Izraeli se dostalo opatrné podpory od největšího spojence - USA: Mluvčí Bílého domu Tony Snow uvedl, že Izrael má právo na sebeobranu, měl by však zajisti, že mezi oběťmi nebudou civilisté. "Zajetí rukojmího a útoky Hamasu z minulého týdne přivodily současné události v Gaze," uvedl Snow.
Neuspěl ani Egypt
Egypt se snažil hrát roli zprostředkovatele. Oznámil však, že vyjednávání mohou trvat dlouho.
Televize však v úterý večer uvedla, že rozhovory o propuštění vojáka ztroskotaly a vojenská operace je nevyhnutelná.
Únosci vyzvali izraelskou vládu, aby výměnou za vojáka propustila některé palestinské vězně. Premiér Olmert to odmítl.
Situace v oblasti byla napjatá několik posledních měsíců. Izraelci bombardovali domy a základny členů hnutí Hamas a Islámský džihád. Hamas naopak ostřeloval izraelské území svými raketami Kásam.
Nedělní únos izraelského vojáka je prvním od roku 1994, kdy Hamas unesl devatenáctiletého Nachšona Waxmana. Izraelská osvobozovací operace se tehdy nezdařila, únosci vojáka zastřelili.