Izrael si připomněl oběti, které opomíjí

Martin Novák Martin Novák
25. 4. 2006 18:00
Jeruzalém - Život v Izraeli na dvě minuty ztichl. Země si symbolicky připomněla šest milionů Židů, kteří zahynuli v období druhé světové války.
Jedenaosmdesátiletý Mordechaj Fuchs patří mezi ty, kteří přežili holocaust v Evropě a později se usadili v Izraeli.
Jedenaosmdesátiletý Mordechaj Fuchs patří mezi ty, kteří přežili holocaust v Evropě a později se usadili v Izraeli. | Foto: ČTK/AP

Lidé na chodnících se zastavili, řidiči vystoupili z automobilů. Všude se rozezněly sirény. Izraelci si památku obětí holocaustu takto připomínají každý rok.

Slavnostní shromáždění se konala v památníku Jad Vašem v Jeruzalémě i v izraelském parlamentu, kde poslanci postupně četli jména některých obětí.

Izraelský prezident Moše Kacav v projevu nepřímo naznačil, že podle jeho názoru se dnes objevuje hrozba nového holocaustu. Mířil na Írán, i když jeho jméno nevyslovil.

"Svobodný svět nesmí přihlížet nečinně tomu, jak některé země vyzývají ke zničení Izraele a chtějí vyrobit jadernou zbraň," řekl prezident. Dosavadní reakce přirovnal k váhavé odpovědi evropských zemí na vzestup nacismu v Německu ve 30. letech minulého století.

Přistěhovalci ze SSSR mají problémy

Den holocaustu však byl tentokrát v Izraeli i ve znamení kritiky do vlastních řad. Některé organizace tvrdí, že mnoho lidí, kteří přežili holocaust, žije v Izraeli v chudobě a nikoho to příliš nezajímá.

Fond na podporu přeživších holocaust uvádí, že podle jeho údajů žije v zemi 280 tisíc Židů, kteří unikli smrti v nacistických vyhlazovacích táborech. Pod oficiální hranicí chudoby, která v Izraeli činí v přepočtu 400 dolarů měsíčně, žije 80 tisíc z nich.

Ruští veteráni druhé světové války se sešli u jeruzalémského památníku Jad Vašem.
Ruští veteráni druhé světové války se sešli u jeruzalémského památníku Jad Vašem. | Foto: ČTK/AP

"Izrael si vždy dává záležet na vzpomínkách na mrtvé. Někdy ale zapomíná na živé," řekl agentuře Reuters mluvčí fondu Zeev Feiner.

Problém se týká především těch Židů, kteří přišli do Izraele až v devadesátých letech po rozpadu Sovětského svazu. Ti, co žili v Izraeli dříve, dostávali kompenzace od Německa a také peníze od izraelské vlády.

Ti, co přišli z bývalého SSSR, takové možnosti nemají.

"Ministerstvo financí slibuje, že fondu dá dalších 14 milionů šekelů (více než tři miliony dolarů - pozn. red.), ale to je stále málo," říká Feiner.

Šéf fondu tvrdí, že otázka zabezpečení lidí, kteří prošli takovým utpením, by měla být pro Izrael prioritou.

"Nemáme dost peněz, přitom náklady stoupají, protože všem postiženým lidem je více než 65 let. Řada z nich potřebuje drahou léčbu, zabezpečení nebo lékařskou asistenci," uvádí šéf fondu Wolf Factor.

Nová fakta o plánech nacistů v Palestině

Před letošní připomínkou obětí holocaustu zveřejnili němečtí historici k tématu novou tezi. Tvrdí, že nacisté plánovali rozšířit vyvražďování Židů i do tehdejší Palestiny, spravované v té době Velkou Británií. Vycházejí z nových, dosud nepublikovaných dokumentů.

Podle Klause-Michaela Mallmanna, ředitele Centra pro výzkum nacismu v Ludwigsburgu, vytvořil Berlín v roce 1942 speciální jednotku s názvem "Einsatzgruppe Egypt." 

Ta měla z Atén cestovat po moři do Palestiny, spojit se s jednotkami Afrika Korps generála Erwina Rommela a v Palestině zlikvidovat Židy. 

"Plán se nerealizoval, protože nebyla splněna základní podmínka. Britové neztratili kontrolu nad Palestinou a nacisté tam tak nikdy nevstoupili. Pokud by se tak stalo, Blízký východ by se vyvíjel úplně jinak a Izrael by pravděpodobně nevznikl," uvádí Mallmann.

 

Právě se děje

Další zprávy