Holocaust je mýtus, zopakoval prezident

rst, ČTK
14. 12. 2005 16:37
Berlín - Skandální, překračující všechny meze, zcela nepochopitelné, nepřijatelné. Takto reagovali státníci na dnešní výroky íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda o Izraeli.

Ahmadínežád dnes prohlásil, že holocaust je mýtus, a navrhl odstěhovat Izrael na západ - buď do Evropy, nebo až na Aljašku. Také zopakoval, že jeho země neustoupí ani o píď ve svém jaderném programu. Podobné výroky prezident pronesl již minulý čtvrtek. V říjnu prohlašoval, že Izrael je zapotřebí vymazat z mapy.

Reakce Izraele na sebe nenechala dlouho čekat. "Chválabohu, Izrael má prostředky, aby odrazil extremistický režim v Íránu. Nenastane druhé 'konečné řešení'," prohlásil mluvčí izraelského premiéra Raanan Gissin v narážce na holocaust. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Mark Regev vyjádřil naději, že Ahmadínežádovy výroky "otevřou oči mezinárodnímu společenství a rozptýlí všechny iluze o tomto režimu".

Sionistické tlampače

"Západ vymyslel mýtus masakru Židů a staví jej nad Boha, náboženství a proroky. Pokud někdo v těchto zemích Boha zpochybňuje, nikdo mu nic neřekne. Ale pokud někdo popírá mýtus masakru Židů, sionistické tlampače a vlády ve službách sionismu začínají zlostně křičet," prohlásil Ahmadínežád před davem posluchačů v jihoíránském Záhedánu. Jeho projev vysílala státní televize v přímém přenosu.

"Pokud mluvíte pravdu, že jste zmasakrovali a spálili šest milionů Židů během druhé světové války, pokud jste spáchali tento masakr, proč to jsou Palestinci, kdo za to platí? Proč jste pod záminkou tohoto masakru přišli do nitra Palestiny a islámského světa?" hřímal Ahmadínežád.

"Náš návrh je takový: dejte kousek své země v Evropě, ve Spojených státech, v Kanadě nebo na Aljašce, aby si tam (Židé) vytvořili svůj stát. Buďte si jistí, že pokud to učiníte, íránský lid nebude proti vám protestovat a podpoří vaše rozhodnutí," dodal.

Rakousko a Německo nechápe

Německá kancléřka Angela Merkelová označila Ahmadínežádova slova za "zcela nepochopitelná", zatímco rakouský prezident Heinz Fischer za "nepřijatelná".

Foto: Aktuálně.cz

"Je nepřijatelné popírat právo na existenci členského státu OSN, konkrétně Izraele, a nelze brát vážně, když je požadováno přemístění členského státu Spojených národů na území jiných států," řekl podle agentury AFP rakouský prezident."Odsuzujeme podobná prohlášení co nejrozhodněji," zdůraznil Fischer, který se k tématu vyjádřil na oslavě 50. výročí vstupu Rakouska do OSN.

Německá kancléřka Merkelová podle svého mluvčího Thomase Stega charakterizovala Ahmadínežádova slova jako "zcela nepochopitelná". Hlavní vyjádření Berlína k tématu však poskytl ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který výroky íránského prezidenta označil za "šokující a absolutně nepřijatelné".

Oznámil, že Německo téma předloží na summitu EU, konaném ve čtvrtek a v pátek v Bruselu, s cílem dosáhnout jednomyslné odsuzující deklarace unie k prohlášením nejvyššího íránského představitele.

Irán židovský stát neuznává

Íránský chargé d'affaires v Berlíně byl již v pondělí, po předchozích kontroverzních prohlášeních Ahmadínežáda, povolán na ministerstvo zahraničí, kde mu byl předán oficiální protest německé vlády.

Ahmadínežádovy výroky odsoudil celý neislámský svět, představitelé muslimských zemí jeho názory nekomentovali. Írán židovský stát neuznává.

Podle tamních konzervativců je rozsah vyhlazování Židů za války zveličován, aby Západ ospravedlnil poválečný vznik Izraele a trvalou podporu židovskému státu. Dnešní Ahmadínežádovy výroky jako první kritizovala Evropská unie.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy