Izrael šetřením zásahu v Gaze válečné zločiny nezjistil

Pavel Vondra
22. 4. 2009 17:13
"IDF si v průběhu ofenzívy udržela vysokou úroveň profesionality a etiky"
Izraelští vojáci se vracejí z Gazy
Izraelští vojáci se vracejí z Gazy | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelská armáda trvá na tom, že se během své lednové ofenzívy proti přepokládaným pozicím ozbrojených palestinských radikálů v Gaze nedopustila žádných válečných zločinů.

Potvrdilo to prý vnitřní šetření, které v této věci nechala provést a o jehož závěrech dnes informoval deník Haarec.

Všech pět posudků na průběh operace Lité olovo (Cast Lead), které na objednávku Izraelských obranných sil (IDF) vyhotovila pětice důstojníků, kteří se na operaci nepodíleli, dospělo k totožnému závěru: IDF se v celém průběhu třítýdenní ofenzívy držela v mezích mezinárodního práva a zachovala si vysokou úroveň profesionality a etiky.

Přezkoumány při tom byly desítky případů, kdy došlo k útokům na civilisty a civilní infrastrukturu, lékařský personál a zdravotnická zařízení, jakož i mezinárodními organizacemi zhusta kritizované použití bílého fosforu.

Přestože vyšetřování, na jehož průběh dohlížel náčelník generálního štábu IDF Gabi Aškenazi, zjistilo několik incidentů, kdy omylem došlo k usmrcení civilistů, šlo prý o izolované případy.

Izraelští ochránci lidských práv z nevládní organizace B'Tselem ale vojenské vyšetřování označili za pochybné.

Richard Goldstone
Richard Goldstone | Foto: Wikipedia.org

"Nijak to neřeší potřebu vyšetřit ty události nezávisle nějakým orgánem, který není součástí armády a který by se zabýval celou řadou porušení práv, kterými se armáda zabývat nedokáže," uvedla mluvčí této izraelské lidskoprávní organizace Sarit Michaeliová.

Ta zároveň doporučila vládě, aby spolupracovala s mezinárodní vyšetřovací komisí, kterou k prověřěení obvinění ze spáchání válečných zločinů v Gaze nedávno ustavila OSN. Do jejího čela byl jmenován jihoafrický soudce židovského původu Richard Goldstone.

Přestože avizoval úmysl zabývat se případy možného porušení humanitárního práva oběma stranami, tedy jak izraelskou, tak palestinskou, mluvčí vlády židovského státu dal najevo, že Izrael s ním kooperovat nehodlá.

 

Právě se děje

před 35 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy