Izrael šetřením zásahu v Gaze válečné zločiny nezjistil

Pavel Vondra
22. 4. 2009 17:13
"IDF si v průběhu ofenzívy udržela vysokou úroveň profesionality a etiky"
Izraelští vojáci se vracejí z Gazy
Izraelští vojáci se vracejí z Gazy | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelská armáda trvá na tom, že se během své lednové ofenzívy proti přepokládaným pozicím ozbrojených palestinských radikálů v Gaze nedopustila žádných válečných zločinů.

Potvrdilo to prý vnitřní šetření, které v této věci nechala provést a o jehož závěrech dnes informoval deník Haarec.

Všech pět posudků na průběh operace Lité olovo (Cast Lead), které na objednávku Izraelských obranných sil (IDF) vyhotovila pětice důstojníků, kteří se na operaci nepodíleli, dospělo k totožnému závěru: IDF se v celém průběhu třítýdenní ofenzívy držela v mezích mezinárodního práva a zachovala si vysokou úroveň profesionality a etiky.

Přezkoumány při tom byly desítky případů, kdy došlo k útokům na civilisty a civilní infrastrukturu, lékařský personál a zdravotnická zařízení, jakož i mezinárodními organizacemi zhusta kritizované použití bílého fosforu.

Přestože vyšetřování, na jehož průběh dohlížel náčelník generálního štábu IDF Gabi Aškenazi, zjistilo několik incidentů, kdy omylem došlo k usmrcení civilistů, šlo prý o izolované případy.

Izraelští ochránci lidských práv z nevládní organizace B'Tselem ale vojenské vyšetřování označili za pochybné.

Richard Goldstone
Richard Goldstone | Foto: Wikipedia.org

"Nijak to neřeší potřebu vyšetřit ty události nezávisle nějakým orgánem, který není součástí armády a který by se zabýval celou řadou porušení práv, kterými se armáda zabývat nedokáže," uvedla mluvčí této izraelské lidskoprávní organizace Sarit Michaeliová.

Ta zároveň doporučila vládě, aby spolupracovala s mezinárodní vyšetřovací komisí, kterou k prověřěení obvinění ze spáchání válečných zločinů v Gaze nedávno ustavila OSN. Do jejího čela byl jmenován jihoafrický soudce židovského původu Richard Goldstone.

Přestože avizoval úmysl zabývat se případy možného porušení humanitárního práva oběma stranami, tedy jak izraelskou, tak palestinskou, mluvčí vlády židovského státu dal najevo, že Izrael s ním kooperovat nehodlá.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy