"Založíme společný fond pro vývoj a výzkum a probereme možnost společné investice do výroben vakcín," uvedl ve čtvrtek Netanjahu po jednání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou.
Kurz doplnil, že se země pokusí investovat do výroben očkovacích látek v Izraeli a také v Evropě. Rakouský kancléř před návštěvou Izraele avizoval, že jeho země společně s Dánskem a dalšími státy se v budoucnu nebudou při výrobě očkovacích látek spoléhat pouze na Evropskou unii.
Jednání s těmito státy, která začala v první vlně koronavirové krize loni na jaře, se v minulosti účastnil za Česko také premiér Andrej Babiš. Ten by měl Izrael k projednání případné spolupráce navštívit v nejbližších dnech.
Rakousko a Dánsko si podobně jako další evropské země stěžují na pomalou dodávku vakcín skrze unijní očkovací plán. Frederiksenová však ještě před návštěvou Izraele odmítla, že by spolupráce s Izraelem znamenala odchod Kodaně a Vídně z unijního programu.
Francie je proti
Iniciativu Dánska a Rakouska ve čtvrtek kritizovalo francouzské ministerstvo zahraničí, podle kterého je zásadní zajistit solidaritu v EU.
"Musíme spolupracovat v rámci Evropské unie … ale musíme spolupracovat i globálně," uvedl Kurz a Izrael označil za "první zemi na světě, která dokázala, že virus lze porazit".
Devítimilionový Izrael je celosvětovým lídrem v počtu naočkovaných obyvatel. Podle Netanjahua nejméně jednu dávku vakcíny obdrželo na 90 procent Izraelců, kteří na ni mají nárok. Několik milionů Izraelců očkování proti covidu-19 podstoupit nemůže, drtivou většinu z nich tvoří občané mladší 16 let, pro které dosud vakcína nebyla schválena.
"Nevíme, jak dlouho bude tato vakcína účinná. Šest měsíců, rok, dva roky, méně či více, nevíme to a proto musíme naše obyvatele chránit před nákazou a další pandemií," zdůvodnil Netanjahu potřebu spolupráce.
Netanjahu, Kurz a Frederiksenová také diskutovali o detailech izraelské očkovací kampaně a takzvaném zeleném pase, který má držitelům zpřístupnit různá veřejná místa. Rakousko je velkým zastáncem podobného projektu v EU, který má očkovaným usnadnit cestování, připomíná agentura DPA. Některé státy jako například Německo a Francie však mají vůči výhodám pouze pro očkované výhrady.