Teherán - Svět by se měl více zabývat jaderným programem Izraele, jelikož je to jediný stát na Blízkém východě s jadernými zbraněmi. V reakci na čtvrteční projev izraelského premiéra Benjamina Netanjahua před Valným shromážděním OSN to uvedl na Twitteru íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.
"Izrael je jediným režimem v našem regionu s tajným a nepřiznaným programem na výrobu jaderných zbraní, včetně opravdového jaderného arzenálu. Nastal čas, aby se přiznal a představil svůj nelegální program na výrobu jaderných zbraní mezinárodním inspektorům," uvedl Zaríf na Twitteru.
No arts & craft show will ever obfuscate that Israel is only regime in our region with a *secret* and *undeclared* nuclear weapons program - including an *actual atomic arsenal*. Time for Israel to fess up and open its illegal nuclear weapons program to international inspectors.
— Javad Zarif (@JZarif) September 27, 2018
Kriticky se k projevu Netanjahua vyjádřil také Zarífův mluvčí Bahrám Ghasemí, který řekl, že se svět jen zasměje výrokům Netanjahua o tom, že Írán má tajný jaderný sklad v Teheránu. Projev izraelského premiéra přitom mluvčí íránské diplomacie podle agentury Fars označil za "nepravdivý, bezvýznamný a nepotřebný".
Netanjahu ve čtvrtek v New Yorku v OSN uvedl, že Írán má další jaderné úložiště v Teheránu, kde má výbavu pro výrobu jaderných zbraní. Zároveň pochválil Spojené státy za to, že odstoupily od jaderné dohody s Íránem a opět proti islámské republice zavedly sankce.
Snahu evropských signatářů o zachování dohody, navzdory americkým sankcím, izraelský premiér označil za nebezpečnou politiku ústupků. Zdůraznil přitom, že nedopustí, aby Írán Izrael ohrožoval.
Mezinárodní jadernou dohodu s Íránem podepsaly v roce 2015 Spojené státy, Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a EU; Teherán se v dokumentu zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za odvolání s ním spojených sankcí.
Díky dohodě se zahraničním firmám otevřel přístup na osmdesátimilionový íránský trh. Americký prezident Donald Trump ale letos v květnu oznámil, že USA od dohody odstupují, a v srpnu zavedl Washington proti Íránu nové sankce.
K odstoupení USA od dohody se opakovaně kriticky vyjádřili její další signatáři a EU usiluje o to, aby mohla zachovat obchod s Íránem. Teherán pohrozil, že od dohody odstoupí, pokud mu přestane přinášet ekonomické výhody plynoucí ze zrušení sankcí.