Izrael bere Palestincům vodu,říká Amnesty International

Lucie Kalivodová
27. 10. 2009 16:33
Izrael má společné vodní zdroje pod absolutní kontrolou a Palestince v přístupu k nim diskriminuje
Palestinský chlapec odjíždějící z Gazy sedí na vozu Červeného kříže
Palestinský chlapec odjíždějící z Gazy sedí na vozu Červeného kříže | Foto: Reuters

Jeruzalém - Organizace Amnesty International (AI) obvinila Izrael, že Palestincům odepírá přístup k čisté, zdravotně nezávadné vodě. Podle ní nemají někteří Palestinci na den k dispozici ani dvacet litrů vody, což je ve stavu nouze životní minimum.

Zpráva uvádí, že Izrael má společné vodní zdroje pod absolutní kontrolou a Palestince v přístupu k nim diskriminuje. V pásmu Gazy je podle ní systém vodovodů a kanalizací v "kritickém stavu".

Izrael však tato tvrzení popírá a tvrdí, že Palestinci dostávají dokonce více vody, než by měli dostávat podle mírové dohody z devadesátých let. Navíc se Palestinci podle Izraelců neumějí o zdroje pitné vody starat.

Stodvanácti stránková zpráva AI uvádí, že Palestinec spotřebuje za den v průměru 70 litrů vody, zatímco Izraelec 300 litrů. Zpráva poukazuje například na to, že izraelští osadníci žijící na palestinském Západním břehu mají možnost i zavlažovat své zahrady a užívat si luxusu vlastních bazénů.

Foto: Reuters

"Izrael umožňuje Palestincům přístup jen ke zlomku společných vodních zdrojů, které se nacházejí zejména na okupovaném západním břehu Jordánu, zatímco nelegální izraelské osady dostávají prakticky neomezené množství vody," řekla Donatella Roverová z AI.

Palestinci jsou navíc omezováni řadou pravidel. K tekoucí vodě nemá podle Amnesty International přístup okolo 180 až 200 tisíc Palestinců žijících na venkově. Izraelští vojáci jim například zabavili cisterny na chytání dešťové vody.

Palestinští farmáři proto nemohou vypěstovat ani malé množství plodin pro osobní potřebu. Jsou proto také nuceni snižovat velikost svých stád.

"Voda je základní potřebou i právem. Pro řadu Palestinců se však stala luxusem, který si mohou jen stěží dovolit," řekla Roverová.

"Izrael by měl tuto diskriminační politiku týkající se přístupu Palestinců k vodě ihned zastavit," dodala. Podobně přísná pravidla aplikoval Izrael v minulosti i na dovoz materiálu na opravu či vybudování nové infrastruktury v pásmu Gazy, což způsobilo krizovou situaci v této oblasti.

Zákazy se týkají také výstavby nových studní a oprav těch stávajících. Pokud chtějí Palestinci zrenovovat starou studnu, čeká je zdlouhavý byrokratický proces, který většinou končí zamítnutím. Od roku 1967 do roku 1996 bylo vydáno pouze třináct takových povolení. Izraelci ale namítají, že Palestinci ani nevyvrtali všechny studny, na které povolení dostali. 

 

Právě se děje

Další zprávy