Trumpova dcera Ivanka vyrazila do Afriky. Prosazuje pracovní příležitosti pro ženy

ČTK ČTK
14. 4. 2019 20:37
Dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka zahájila v neděli v Etiopii čtyřdenní návštěvu Afriky. Během ní propaguje program americké vlády, který má pomoci ženám prosadit se na pracovním trhu. Iniciativa s názvem Women's Global Development and Prosperity by měla pro začátek získat 50 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč) z americké agentury pro mezinárodní rozvojovou pomoc.
Ivanka Trumpová (vpravo) při setkání s pracovnicemi ve výrobě kávy v etiopském hlavním městě Addis Abebě.
Ivanka Trumpová (vpravo) při setkání s pracovnicemi ve výrobě kávy v etiopském hlavním městě Addis Abebě. | Foto: Reuters

Dcera amerického prezidenta se během cesty zúčastní konference pořádané Světovou bankou, v plánu má také návštěvu kakaové plantáže a jednání o ekonomických příležitostech pro ženy v západní Africe. Kromě Etiopie zavítá Ivanka ještě do Pobřeží Slonoviny. 

"Věříme, že investovat do žen je chytrá rozvojová politika. Je to také v našem bezpečnostním zájmu, protože samostatné ženy jsou přínosem pro mír a stabilitu," řekla Trumpová při setkání s pracovnicemi ve výrobě kávy v etiopském hlavním městě Addis Abebě.

Program Women's Global Development and Prosperity (W-GDP) si klade za cíl do roku 2025 pomoci 50 milionům žen získat dobře placená místa. Web americké iniciativy uvádí, že nízká účast žen v pracovním procesu poškozuje v rozvojových zemích ekonomický růst a boj s chudobou.

Zpravodajská společnost BBC podotýká, že politika Spojených států v Africe se za Trumpova prezidentství soustředí na boj proti terorismu a tlumení vlivu Číny. "Když jeho administrativa na sklonku roku 2018 konečně představila svou dlouho odkládanou africkou strategii, mnozí ihned poukazovali na to, že se v ní neobjevují body upřednostňované v minulosti jako je propagace demokracie, svobodných voleb a politických a občanských práv," uvádí BBC.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy