Italský premiér Conte se vzdal funkce, prezident mu odmítl jmenovat ministra financí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2018 22:10
Contem navržený Paolo Savona se staví kriticky k členství Itálie v eurozóně, vstup do ní považuje za "historickou chybu" a společnou měnu euro popisuje jako "německé nebezpečí".
Italský premiér Giuseppe Conte míří na setkání s prezidentem.
Italský premiér Giuseppe Conte míří na setkání s prezidentem. | Foto: Reuters

Řím - Designovaný italský premiér Giuseppe Conte se vzdal jmenování do funkce. U prezidenta Sergia Mattarelly neuspěl s návrhem na sestavení vlády podporované protiimigrační Ligou a protestním Hnutím pěti hvězd.

Podle agentury AP tak selhal pokus o sestavení první populistické vlády v Itálii.

Obě koaliční strany Mattarellu kritizovaly, že odmítl jmenovat ministrem financí euroskeptického ekonoma Paola Savonu. Země tak pravděpodobně směřuje k předčasným parlamentním volbám, které by se mohly konat v říjnu.

Přednost by tomu dal i vůdce Ligy Matteo Salvini. "Nenecháme se nikým vydírat," prohlásil Salvini s tím, že by koaliční vláda nemohla fungovat s vnucenými omezeními. "Pokud máme demokracii, pak jediné, co zbylo, je vrátit slovo italskému lidu," dodal Salvini.

Vůdce M5S Luigi Di Maio dokonce uvedl, že parlament by měl uplatnit možnost tzv. impeachmentu, protože prezident "zradil ústavu". Prezidentovo rozhodnutí označil za nepochopitelné. "V tom případě jsou volby k ničemu," prohlásil s tím, že o politice v Itálii rozhodují stále titíž lidé. Tím měl na mysli starou garnituru, proti níž se právě M5S dlouhodobě vymezuje. Podle něj může být ve vládě trestně stíhaný politik jako šéf diplomacie Angelino Alfano, ale už ne někdo, kdo kritizoval Evropu.

Představitelé M5S už předtím dali najevo přesvědčení, že úsilí o vznik koaličního kabinetu vzalo za své. "V tom případě budou nové volby," uvedla s odkazem na své zdroje agentura ANSA.

"Členství v EU je pro Itálii zásadní"

Prezident Mattarella uvedl, že Savonu odmítl jmenovat ministrem financí, protože by mohl Itálii připravit o euro. A on jako hlava státu ručí mimo jiné i za ministerstvo financí a musí se snažit chránit úspory Italů. Odmítavý postoj ke společné evropské měně by podle něj vyvolal poplach na finančních trzích. Členství v EU je pro zemi zcela zásadní, tvrdí Mattarella.

Prezident také uvedl, že Contemu nabídl alternativy.

Mattarella se v pondělí sejde s bývalým funkcionářem Mezinárodního měnového fondu Carlem Cottarellim, kterého by mohl pověřit sestavením prozatímní úřednické vlády. Ta by měla dovézt zemi k novým volbám, pokud se v parlamentu už nenajde jiná síla k sestavení politické vlády.

Vstup do eurozóny jako "historická chyba"

Prezident svůj nesouhlas se jmenováním Savony přitom Contemu sdělil už na neformální páteční schůzce. Conte prezidentovi  představil seznam členů, které by chtěl do vlády, tak jak ji sestavila protiimigrační Liga společně s protestním Hnutím pěti hvězd, teprve v neděli.

Liga, která je označovaná za krajně pravicovou stranu, přitom dříve varovala, že od snahy prosadit Savonu do čela resortu financí neustoupí. Hrozila přitom právě předčasnými volbami.

Jedenaosmdesátiletý Savona je zkušený ekonom - v minulosti řídil ministerstvo průmyslu a obchodu, pracoval v italské centrální bance, zkušenosti má i ze soukromých bank. Kriticky se ale staví k členství Itálie v eurozóně, vstup do ní považuje za "historickou chybu" a společnou měnu euro popisuje jako "německé nebezpečí".

Nevoli nad prezidentovým vetem v neděli neskrývali ani představitelé Hnutí pěti hvězd, kteří označili za falešné a poplašné mediální spekulace, že by Savona chtěl dostat Itálii z eurozóny, uvedla ANSA.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy