Italského politika, který má chránit umění, prošetřuje policie. Má doma obraz nápadně podobný kradenému

ČTK ČTK
9. 1. 2024 19:12
Italského politika, který má chránit umění, prošetřuje policie. Má doma obraz nápadně podobný kradenému

Náměstek italského ministra kultury Vittorio Sgarbi, který má mimo jiné na starost ochranu italských kulturních statků, je vyšetřován v souvislosti s krádeží obrazu manýristického malíře Rutilia Manettiho. Píše o tom agentura ANSA. Sgarbi vlastní obraz, který se podle investigativních novinářů nápadně podobá dílu ukradenému v roce 2013. Politik veškerá podezření odmítá.

Na případ před několika týdny upozornili investigativní novináři ze státní televize Rai a deníku Il Fatto Quotidiano. Sgarbi podle nich v roce 2021 půjčil na výstavu malířů ze školy manýristického tvůrce Caravaggia obraz zobrazující zatčení svatého Pavla. Obraz se ale nápadně podobá jinému dílu, které ukradli neznámí pachatelé v roce 2013 z jednoho hradu v Piemontu. Jednalo se o dílo relativně známého italského malíře Rutilia Manettiho, který tvořil na konci 16. a začátku 17. století a byl výrazně ovlivněn Caravaggiovou tvorbou.

Prokuratura v italské Maceratě potvrdila, že začala Sgarbiho vyšetřovat v souvislosti s krádeží obrazu, na což upozornila dříve média. Politik není zatím z ničeho obviněn. Obraz ve vlastnictví Sgarbiho se od toho ukradeného podle reportérů liší jen v pár detailech, které však podle odborníků bylo možné do obrazu zakomponovat dodatečně během restaurátorských prací. Novináři také poukázali, že s obrazem manipulovali krátce po krádeži spolupracovníci politika, který je i sběratelem umění.

Náměstek ministra kultury však veškerá pochybení odmítá. Tvrdí, že jeho obraz je jiné dílo, než to ukradené. Poukazuje při tom na detaily v obraze, o kterých není jasné, zda jsou původní. Sgarbi tvrdí, že obraz nalezl v zchátralém šlechtickém sídle nedaleko Říma, které koupila politikova matka. Původní majitelé podle tisku neměli ponětí, že v budově byl nějaký obraz, jehož hodnota se odhaduje na několik stovek tisíc eur (jednotky milionů korun). Ukradené dílo bylo podle něj kopií z 19. století.

 

Právě se děje

Další zprávy