Byl tu křesťanský kostel a početná komunita Evropanů. Poté, co dav demonstrantů nejdříve napadl italský konzulát, zaútočil na řadu domů a v neděli vyplenil místní kostel, většina Evropanů, Italů především, zemi opouští.
Terčem útoků se momentálně stává jakýkoliv symbol či občan Západu, nehledě na národnost či vyznání.
Nepokoje v zemi pokračují
Přestože libyjský vůdce Muammar Kaddáfí ještě v pátek propustil ministra vnitra i šéfa místní policie v Benghází kvůli neadekvátnímu užití síly a zároveň odsoudil násilí demonstrantů, nepokoje v zemi pokračují.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
V pondělí zaútočila skupina demonstrantů na policejní stanici a liduprázdné ulice města děsí. Přestože vláda výjimečný stav nevyhlásila, situace se tomu v mnohém podobá.
Podle italského biskupa Martinelliho začal v Libyi "hon na křesťany", kterému útoky proti Italům slouží pouze jako zástěrka. Hlavním důvodem protestních akcí je nespokojenost obyvatel s životní úrovní. Téměř milion Libyjců žije v naprosté bídě.
Případ Calderoli vyvolal emoce
Prohlášení italského ministra pro reformy Roberta Calderoliho a jeho rozhodnutí "hrdě nosit" tričko s karikaturou, posloužilo jako rozbuška.
Evropané nejsou v zemi nijak oblíbeni. Přispěl k tomu také případ bulharských zdravotních sester, jejichž přičiněním se několik dětí z Bengálí nakazilo virem HIV.
Libyjský nejvyšší soud sice nařídil nový proces, tribunál nižší instance je však odsoudil k trestu smrti. Bulharky nyní čekají v libyjském vězení na další vývoj a země po bulharské straně žádá 10 milionů dolarů odškodného.