Řím - Éra vlády Silvia Berlusconiho nad Itálií se pomalu, ale jistě chýlí ke konci.
Po prohraných regionálních volbách to naznačují výsledky série italských referend.
Hlasování o tom, zda bude Itálie dál získávat energii z jádra, o zrušení zákona, který premiérovi Silviu Berlusconimu umožňuje s odvoláním na pracovní vytížení ignorovat soudy a o zákazu privatizace vodárenských společností, se zúčastnilo 57 procent Italů.
To znamená, že jsou výsledky referend platné, a jelikož většina z hlasujících byla podle prvních zpráv z tábora opozice, není to pro italského politického matadora vůbec dobrá zpráva.
Pro návrhy, tedy pro upuštění od jaderné energetiky, zrušení kontroverzního návrhu zákona a zákaz privatizace vodárenských společností, podle průzkumů hlasovalo až 97 procent voličů.
Berlusconi a jeho ministři tak s největší pravděpodobností přijdou o možnost vyhýbat se soudům. Jelikož navíc italský premiér před hlasováním vyzval občany, aby k urnám nepřišli, lze vůli voličů vyložit jako vyjádření nedůvěry k Berlusconimu a jeho středopravému kabinetu.
Volební účast ve všeobecném hlasování byla totiž nejvyšší od roku 1995. Od té doby bylo vypsáno šest referend. Žádné z nich ale nebylo kvůli nízké volební účasti shledáno platným.
Nenutím, chápu, ale neodstoupím
"Vláda i parlament nyní musí akceptovat výsledky hlasování," cituje server France 24 italského premiéra, který patřil k velkým zastáncům jádra. Premiér ještě dodal, že se pravděpodobně jedná o konec jakýchkoliv vyhlídek na budoucí využití jaderné energie v jeho zemi. O tom, že by z rozhorčení občanů vyvodil osobní zodpovědnost, se ale nezmínil.
To představitelé opozice to vidí jinak. Ihned po vyhlášení výsledků referenda vyzvali Berlusconiho, aby odstoupil.
"Je to jasný důkaz politické krize v zemi. Vláda ztratila kontakt s občany. Měly by se konat předčasné volby," cituje agentura ANSA šéfa opozičních demokratů Piera Luigiho Bersaniho.
Řádné volby se mají uskutečnit v roce 2013. Vzhledem ke stoupajícímu napětí uvnitř středopravé koalice se však jeví jako čím dál pravděpodobnější předčasné volby.
Jádro má červenou
Buď jak buď se Itálie podle všeho stane po Německu a Švýcarsku třetí evropskou zemí, která ustoupí od jaderné energie. Ale stačilo málo a vše mohlo být jinak.
Vláda se totiž na poslední chvíli pokusila referendum o jádru zrušit. Ústavní soud nicméně její úmysl překazil. Kabinet tvrdil, že už je hlasování zbytečné, protože chce od jádra po událostech v japonské Fukušimě stejně sám ustoupit.
Podle Berlusconiho kritiků šlo o taktický manévr. "Božský Silvio" prý chtěl zamezit, aby Italové v dalším referendu zrušili zákon o jeho "nechození k soudu", který mu zákonodárci ušili na míru. Když by se totiž nehlasovalo o jádře, k urnám by dost možná nepřišla potřebná nadpoloviční většina oprávněných voličů a všechna referenda by byla neplatná.
Kontroverzní politik, jehož pověsti už uškodil nespočet skandálů a soudních procesů, utrpěl v poslední době druhou drtivou porážku. Před nedávnem totiž jeho strana prohrála regionální volby a po osmnácti letech přišla o vládu nad Milánem, svou nejvýznamnější baštu na severu Itálie. Ztratila i Neapol a další města.