Itálie schválila reformy, Silvio Berlusconi odstoupil

ČTK ČTK
12. 11. 2011 21:45
Italský parlament schválil klíčové reformy, ještě dnes se očekává demise premiéra Berlusconiho
Italský ministr zahraničí Franco Frattini sleduje Berlusconiho projev na tiskové konferenci u příležitosti konce summitu šéfů EU v Bruselu - 16. října 2008.
Italský ministr zahraničí Franco Frattini sleduje Berlusconiho projev na tiskové konferenci u příležitosti konce summitu šéfů EU v Bruselu - 16. října 2008. | Foto: Reuters

Řím - Italský parlament schválil balík reformních zákonů, nezbytných pro strukturální změny ekonomiky postižené dluhovou krizí.

Večer potom odstoupil předseda italské vlády Silvio Berlusconi. Oznámil to oficiálně prezident Georgio Napolitano.

Parlament předtím odpoledne splnil premiérovu podmínku k demisi a schválil balík reformních zákonů potřebných pro řešení ekonomické krize v zemi.

Rezignace otevírá cestu k vytvoření vlády "národní jednoty". Berlusconiho odchod slavily večer v ulicích Říma tisíce lidí.

Reformy v sobotu odhlasovala dolní komora parlamentu, horní komora tak učinila již v pátek. Zákonodárci tak otevřeli cestu k odchodu Berlusconiho a vytvoření nové vlády "národní jednoty". Ta má realizovat schválený program hlubokých reforem, které zasahují důchodový systém, pracovní právo a celou státní správu a mají vrátit důvěru v italskou ekonomiku.

Berlusconi, který odhlasováním reforem podmínil svou rezignaci, již svolal na večer mimořádnou schůzku vlády. Hned po ní hodlá podle agentur jít složit funkci do rukou prezidenta Giorgia Napolitana.

"Nejlepší" premiér

Očekávaný dnešní odchod 75letého Berlusconiho, který hluboce poznamenal italskou politiku v posledních 17 letech, označují místní i zahraniční komentáře za velkou událost. Berlusconi sám sebe označuje za nejlepšího premiéra novodobé italské historie. Mnoho italských politiků a obyvatel však tohoto tiskového magnáta obviňují, že svou politikou i chováním podkopal důvěryhodnost země.

Předpokládá se, že novým premiérem se z pověření prezidenta Napolitana stane 68letý bývalý eurokomisař Mario Monti, se kterým Berlusconi dnes poobědval. Podle agentury Reuters by nová vláda měla být oznámena v neděli večer, nejpozději v pondělí dopoledne.

Jednání politických stran o sestavení vlády ale provázejí spory, především kvůli obstrukcím dosavadních členů koalice z řad nacionalistické Ligy severu a Berlusconiho pravicové strany Lid svobody.

Monti má podporu MMF

Prezident dnes dopoledne vyzval místní politiky, aby dali přednost národním zájmům před svými partajními a místními ambicemi. "Všechny politické síly se musejí chovat zodpovědně," prohlásil Napolitano, jehož země zažívá hlubokou ekonomickou a finanční krizi a je pod silným tlakem zahraničních partnerů.

Americký prezident Barack Obama, jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy a šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová uvítali poslední vývoj v Itálii a vyjádřili naději, že nová vláda bude vytvořena brzy. Především Lagardeová přitom již vyslovila podporu předpokládanému novému italskému premiérovi Montimu.

 

Právě se děje

Další zprávy