Italský Senát schválil reformy, premiér bude v pondělí

Radim Klekner Radim Klekner
11. 11. 2011 16:50
V čele nové vlády stane podle všeho bývalý eurokomisař Monti
V čele nové italské vlády by mohl stanout bývalý eurokomisař Mario Monti
V čele nové italské vlády by mohl stanout bývalý eurokomisař Mario Monti | Foto: Reuters

Řím - Aby předešla nejhoršímu, musí nová řecká vláda jednat rychle. Ještě rychleji se ale musí chopit řízení státních záležitostí nový italský kabinet. Ten prezident Giorgio Napolitano jmenuje zřejmě již počátkem příštího týdne.

Žhavý kandidát na funkci premiéra, někdejší eurokomisař pro otázky vnitřního trhu Mario Monti, má podporu opoziční Demokratické strany, centristů i části poslanců vládního Lidu svobody (PdL). Stoupenci odcházejícího premiéra Silvia Berlusconiho tak nebudou mít v parlamentu většinu, aby zablokovali hlasování o důvěře nové vlády.

Současná vládní koalice po Napolitanovi chce, aby urychleně vypsal nové volby, do těch se ale opozice, která v průzkumech Berlusconiho tábor poráží o deset procent, nijak nehrne. Je si dobře vědoma toho, že vládní odpovědnost s sebou v časech hluboké hospodářské krize ponese nejedno riziko.

Itálie potřebuje stabilní a akceschopný kabinet více než volby. Stačilo, aby Napolitano naznačil, že nového premiéra může mít země již v neděli či v pondělí, a úroky z desetiletých obligací spadly zpět pod sedmiprocentní hranici, při níž investoři o dluhopisy přestávají mít zájem.

Favorit EU i MMF

Podobně jako v případě Řecka tlačí na sestavení vlády technokratů v Itálii Evropská unie i Mezinárodní měnový fond.

"Země potřebuje co nejrychleji novou vládu, která bude schopna řádně fungovat," zdůraznil předseda Evropského fondu finanční stability (EFSF) Klaus Regling.

Berlusconi odstoupil z funkce premiéra, svůj vliv si ale v italské politice chce podržet dále
Berlusconi odstoupil z funkce premiéra, svůj vliv si ale v italské politice chce podržet dále | Foto: Reuters

Osmašedesátiletý Monti, který přísluší tzv. Spinelliho skupině politiků prosazujících větší federalizaci Evropy, je favoritem Unie i MMF. Aby ještě posílil jeho prestiž, jmenoval jej ve středu čtyřiaosmdesátiletý Napolitano, který byl až do roku 1991 mimochodem členem Komunistické strany Itálie, doživotním senátorem.

"Vláda národní jednoty bude muset učinit řadu nepopulárních kroků," přiznal Monti. "Je zapotřebí říci lidem pravdu."

Reformní balíček

Burzy se v pátek uklidnily i díky tomu, že italský Senát schválil balíček opatření, která mají přispět ke stabilizaci státního rozpočtu a snížení dluhu.

Rozpočtové příjmy má navýšit prodej nemovitostí nacházejících se v rukou státu, privatizace podniků komunálních služeb ve velkých městech i navýšení daně z pohonných hmot. Posílení chabého hospodářského růstu si ekonomové slibují od daňových úlev pro stavební firmy, podílející se na budování nových dálnic.

Žádné daně nebudou muset až do prosince 2016 platit za mladé zaměstnance ty společnosti, které najmou učně.

Veřejný sektor bude moci snadněji propouštět nadbytečné úředníky a soukromé firmy zase dělníky se smlouvami na dobu neurčitou.

Hranice pro odchod do důchodu bude do roku 2026 posunuta na 67 a ne na 65 let, jak o tom dříve rozhodla Berlusconiho vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy