Speciální komise italského parlamentu se touto možností zabývala v uplynulých týdnech. Její stanovisko je však jasné: Zákon z roku 1978 má zůstat beze změny. O provedení interupce bude rozhodovat pouze žena sama.
Vláda se již před pěti lety snažila prosadit změnu zákona, který měl potraty omezit a umožnit spolurozhodování také mužům. Otcem tohoto plánu byl politik a tehdejší ministr pro evropské záležitosti Rocco Buttiglione, kterého proslavila kontroverzní kandidatura na evropského komisaře - nestal se jím kvůli svým názorům na homosexualitu a na ženy.
Bez potratu, za peníze
Tlak italských politiků a katolické církve je jasný. Politici se snaží získat co nejvíce příznivců a příznivkyň před dubnovými volbami. Církev neustále opakuje a světu ukazuje, jaké že je její "přesvědčení."
Ministr zdravotnictví Berlusconiho vlády je jasně proti potratům. Vatikánský kardinál Camillo Ruini je vnímá jako "nejhorší zločin."
Koncem loňského roku představila italská pravicová vláda plán nový: Pokud se rozhodnete upustit od potratu, zaplatíme vám.
Důvodem je malá porodnost, což přináší problémy italskému sociálnímu systému.
"Chceme zamezit tomu, aby děti byly považovány za luxusní zboží," prohlásil poslanec Giuseppe Fioroni. Podle průzkumů jsou potraty z 10 až 15 procent zapříčiněny nepříznivou ekonomickou situací.
Italský systém proto počítal s tím, že každá těhotná žena bude po dobu šesti měsíců, a to až do porodu, dostávat mezi 250 a 350 euro měsíčně, s čímž už počítá také státní rozpočet pro tento rok.
Ne všem se však plány italské vlády zamlouvají. Sociální demokrat Enrico Boselli považuje protipotratovou kampaň za "démonizování" zákona a kritizuje členy své strany za příliš "provatikánskou" politiku.
Debatuje Británie i USA
Potraty přitom netrápí pouze Italy. Tuto neděli odmítla zpřísnit potratový zákon z roku 1967 také britská vláda Tonyho Blaira. A to i přesto, že průzkum ukázal, že britské ženy by jeho zpřísnění přivítaly.
Ministryně zdravotnictví Patricia Hewittová však úpravy odmítá. "Ráda bych viděla méně potratů, jsem ale proti změnám zákona," prohlásila.
Podobně živě se debatuje i ve Spojených státech. V roce 1965 všechny státy provádění potratů zakázaly. O osm let později však Nejvyšší soud rozhodl, že většina ze zákonů je protiústavní. Zákaz potratů tak do dnešních dnů trvá pouze ve čtyřech státech, dalších šestadvacet odmítá vykonávání potratů po dvanáctém týdnu těhotenství.
Ve většině evropských zemí je potrat povolen bez udání důvodu. Zakazuje ho pouze Malta a Andorra. V Irsku a Monaku je možný jen v případě ohrožení života. Řada dalších zemí uplatňuje speciální kritéria - zdravotní či ekonomické důvody.#reklama