Berlusconi se oklepal z afér. Vzal opozici 4 regiony

Roman Gazdík
30. 3. 2010 10:52
Italský premiér uspěl v regionálních volbách, roste mu však soupeř uvnitř koalice
Silvio Berlusconi odevzdává svůj hlas.
Silvio Berlusconi odevzdává svůj hlas. | Foto: Reuters

Řím - Ani série skandálů a nepříjemných soudních rozhodnutí nezabránila italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, aby obstál v regionálních volbách, které se uskutečnily v neděli a pondělí.

Hlasování se konalo ve třinácti z dvaceti italských regionů, včetně devíti z desítky největších: Lombardii, Emilii-Romagne, Piemontu, Venetu, Laziu, Apulii, Kalábrii, Kampánii a Toskánsku.

Berlusconiho středopravé koalici se podařilo převzít kontrolu nad čtyřmi regiony dosud ovládanými opozicí. Vyhnul se tak porážce, kterou voliči v regionálních volbách - obecně považovaných za test popularity vlády v polovině jejího funkčního období - nedávno uštědřili jeho spojenci a příteli, francouzskému prezidentu Nicolasu Sarkozymu.

Podle předběžných výsledků po sečtení většiny hlasů zvítězila Berlusconiho strana Lid Svobody (PDL) a její spojenci z Ligy Severu (LN) v šesti regionech, středolevá opozice vyhrála v sedmi regionech.

Lid Svobody získal Kampánii, Kalábrii, Lombardii a římské Lazio. Liga Severu zvítězila ve Venetu (Benátsko) a v Piemontu. Levice povládne v regionech Basilicata, Emilia-Romagna, Ligurie, Marche, Apulie, Umbrie a Toskánsko.

Jedna pohroma za druhou

Italského premiéra v poslední době stíhala jedna pohroma za druhou, a to jak v soukromém životě, tak na politickém kolbišti.

V květnu minulého roku oznámila jeho žena, že se rozvádí kvůli přílišné pozornosti, již věnuje Berlusconi mladým dívkám. Následně tisk publikoval fotografie z jeho vily, na kterých bylo vidět polonahé společnice.

V červenci se pak v médiích objevila audionahrávka třiasedmdesátiletého politika v intimních chvílích s mladou ženou. Berlusconi přiznal, že "není svatý", ale odmítl nařčení, že by šlo o prostitutku.

V říjnu ústavní soud zrušil zákon přezdívaný Lodo Alfano, kterým si Berlusconi a další nejvyšší italští činitelé zajistili imunitu při soudních stíháních. Byl tak například obnoven proces, ve kterém je Berlusconi obviněn z uplácení britského právníka Davida Millse. Podle prokuratury si měl premiér úplatkem zajistit Millsovo svědectví v jiné kauze.

A kauzy dostihly premiéra i těsně před volbami. Minulý týden totiž vyšlo najevo, že je vyšetřován kvůli údajnému zneužití premiérské funkce, ve které měl prosazovat cenzuru pořadů státní televize kritických k vládě.

Soupeř ve vlastním hnízdě

Berlusconi tvrdí, že soudy jsou ovládány komunistickou levicí a před volbami se pokoušel napravit i svou pověst zastánce konzervativních hodnot pošramocenou skandálem se společnicemi. Otevřeně se tak postavil za papeže v aféře se zneužíváním dětí kněžími v řadě zemí včetně Itálie.

"Náš lid ví, jak rozlišit mezi lidskými chybami, kterých je historie plná, a nezměrnými plody dobra, které se zrodily a stále se rodí z kořenů křesťanství," odmítl premiér těsně před volbami tvrzení, že církev schválně pedofilní kněze kryla.

Podle analytiků však Berlusconiho pozice není tak pevná, jak by se mohlo z volebního výsledku zdát. Jednak je tu nízká volební účast, jednak mu roste nebezpečný soupeř v radikálně pravicové Lize Severu.

Její předseda Umberto Bossi již před hlasováním nazval většinu Berlusconiho strany "amatéry až běda" a volební úspěch jeho sebevědomí pravděpodobně ještě posílí.

„Nešlo o vítězství PDL, protože přišla o dost hlasů a získala stejné procento (26%) jako levicová Demokratická strana," řekl Aktuálně.cz italský novinář Alessandro Di Maio. „Bylo to vítězství Ligy Severu, která získala 35% ve Venetu. Umberto Bossi prohlásil, že je levice na severu mrtvá. To samozřejmě není pravda, ale LN je teď opravdu velmi silná a byla hnacím motorem úspěchu středopravé koalice v těchto volbách."

 

Právě se děje

před 54 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy