Náhubkový zákon dali poslanci k ledu, rušit ho nechtějí

13. 1. 2010 21:17
Ústavně právní výbor odložil projednávání, kontroverzní norma přežije do voleb
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Restrikce, které mají novinářům znemožnit reportování o nevyjasněných případech s kriminálním pozadím, zřejmě přežijí minimálně do voleb.

Norma, překřtěná na Náhubkový zákon, byla během středečního zasedání Ústavněprávního výboru sněmovny opět odložena stranou. Na program lednové schůze se tedy diskuze o možných úpravách nedostane.

Náhubkový zákon začal platit v dubnu 2009 a od té doby ho kritizují jak zástupci médií, tak i mezinárodních organizací, které podporují svobodu projevu.

Šéf sněmovního výboru Marek Benda, který zákon, zakazující například zveřejňování informací z policejních odposlechů protlačil, považuje žádosti o změnu za "neobyčejný křik mediálních mágů".

Mezi politiky samozřejmě není sám, například stranický kolega z ODS Jiří Polanský se nechal slyšet: "Já bych se zeptal, jestli existuje nějaký průzkum, že to veřejnosti chybí."

Přesto existuje skupina poslanců, kteří chtějí zákon změnit. Spolu s vládou proto předložili dva návrhy novely, která by do zákona zavedla obvyklý pojem "veřejný zájem".

I Benda při středečním jednání připustil, že taková změna by mu nevadila. "Možnost zveřejnit některé věci ve veřejném zájmu už nyní vyplývá z Ústavy, pokud to bude přímo zmíněno v zákoně, mně by to nevadilo," tvrdí ovšem poslanec ODS.

Na veřejný zájem by se podle pozměňujícího návrhu média mohla odvolat v případě, že by kupříkladu informovala o významném činiteli, který by byl aktérem trestného činu.

Kromě sněmovních snah se Náhubkovým zákonem bude zabývat i Ústavní soud. Stížnost podala skupina 34 senátorů.

"Nabízí se, zda by nebylo správné počkat na verdikt Ústavního soudu," uvedl ve středu Miloš Melčák, který pro ústavněprávní výbor připravil zprávu o vládním návrhu.

Ústavněprávní výbor se každopádně nakonec přiklonil k názoru poslankyně Evy Dundáčkové z ODS, podle níž údajně není možné si plést "veřejný zájem" s "komerčním zájmem vydavatelů". A normu odložil. Znovu se jí poslanci mají zabývat 10. února.

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který vládní návrh hájí, se středečním rozhodnutím nesouhlasí. "Šance, že to parlament upraví do voleb, se snížila," řekl Kocáb.

Do debaty o českém náhubkovém zákoně se aktuálně zapojila například Evropská asociace vydavatelů novin, v Bruselu vydala výzvu českým zákonodárcům.

Za minimum pokládá povolení zveřejňování policejních odposlechů, jestliže je to ve veřejném zájmu, a dále žádá zmírnění extrémních trestů za porušení zákona.

 

Právě se děje

Další zprávy