Island chce pod ochranná křídla, začal rozhovory s Unií

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 6. 2011 17:11
Nejproblematičtějšími body budou rybolov a odškodnění klientů zkrachovalých bank
Zavlaje islandská vlajka (nahoře) mezi ostatními vlajkami EU?
Zavlaje islandská vlajka (nahoře) mezi ostatními vlajkami EU? | Foto: Reuters

Reykjavík/Brusel - Evropská unie v pondělí zahájila přístupové rozhovory s Islandem.

Stalo se tak jen několik dní poté, co Brusel uzavřel vyjednávání s Chorvatskem a oznámil, že by se bývalá Jugoslávská republika mohla stát osmadvacátým členem Unie v červenci 2013.

První dějství přístupových jednání začalo v souladu s očekáváním už na pondělní konferenci představitelů Islandu a unijních činitelů zodpovědných za rozšiřování.

"Přístupová konference představuje důležitý milník v islandském integračním procesu," okomentoval zahájení přístupového procesu eurokomisař pro rozšíření a sousedské vztahy Štefan Fühle.

Kdy by mohl Island přistoupit, zatím není jasné. Podle unijních diplomatů budou jednání s Reykjavíkem probíhat v řádu několika let.

Eurokomiař pro rozšíření Štefan Füle se už dříve nechal slyšet, že nejsložitější budou jednání o sjednocení legislativy regulující rybolov, zemědělství a ochranu životního prostředí.

Rybolov je hlavním průmyslovým odvětím Islandu. Ryby a další dary moře se na vývozu této ostrovní země podílejí čtyřiceti procenty, což by mohlo být v rozporu s unijními kvótami. Z hlediska Bruselu je nepřípustný zejména lov velryb, ale i náčiní a způsob chytání ryb.

Dalším problémem by mohlo být zadlužení Islandu a nedořešené pohledávky Velké Británie a Nizozemska, jejichž obyvatelé po krachu největších islandských bank přišli o své, mnohdy celoživotní úspory.

Foto: Aktuálně.cz

V největší online bance Icesave Island britským a holandským střadatelům utopil 3,8 miliardy eur. Od té doby obě země po Reykjavíku žádají kompenzace. Islanďané ale vyplacení odškodného v referendu odmítli.

Tato neshoda musí být před vstupem Islandu do Unie bezpodmínečně vyřešena.

Naproti tomu v ostatních oblastech je už islandská legislativa s tou unijní sladěná. Island je členem Schengenského prostoru volného pohybu, a jelikož s Evropou čile obchoduje, většina tamních právních norem už odpovídá evropským standardům.

Ostrované donedávna členství v Unii odmítali, ke změně názoru je dohnala až ekonomická krize, která je zasáhla mnohem tvrději než většinu Evropy.

Od členství v Evropské unii si nyní slibují stabilitu, silnou měnu a jasná finanční pravidla, jež by měla možným budoucím krizím zabránit.

Před vstupem ale musí islandská vláda vyhlásit referendum. Podle posledních průzkumů se vstupem souhlasí asi šedesát procent obyvatel. Proti je ale silná rybářská lobby, která se obává, že bude čelit restrikcím a kvótám při rybolovu.

 

Právě se děje

Další zprávy