Blázni! Islámské autority se opřely do IS po ničení památek

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 3. 2015 23:55
Jde o další případ ničení kulturních památek islamisty v krátké době. Před několika dny zveřejnili na internetu videozáznam, jak ničí sochy v muzeu v Mosulu na severu Iráku.
Jeden z paláců v NImrudu.
Jeden z paláců v NImrudu. | Foto: wikimedia

Bagdád - Členové organizace Islámský stát začali ničit historické památky ze starověké Asýrie v iráckém Nimrúdu. Podle iráckého ministerstva turistiky a památek na to používají buldozery.

Jde o další případ ničení kulturních památek islamisty v krátké době. Před několika dny zveřejnili na internetu videozáznam, jak ničí sochy v muzeu v Mosulu na severu Iráku.

Nimrúd je staré asyrské město s cennými artefakty, které pocházejí z třináctého století před naším letopočtem. "Vymazávají naši historii," cituje BBC iráckou archeoložku Lajlu Gajláníovou.

Káhirská univerzita Al-Azhar, který je všeobecně uznávanou islámskou autoritou, vyzvala k "záchraně arabských a islámských národů před ďábly". Jordánská královna Ranja označila členy IS za blázny, kteří chtějí všechny přivést zpět do středověku.

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) označila ničení památek v Nimrúdu za válečný zločin. "Nemůžeme mlčet. Záměrné ničení kulturních památek je válečný zločin. Vyzývám všechny politické i náboženské představitele regionu, aby se proti tomuto novému druhu barbarství postavili," sdělila v prohlášení generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová.

Jako za dob Tálibánu

Islámský stát vyznává teorii, že předislámské památky jsou "falešné modly," které je nejen potřeba, ale přímo nutné zničit. V roce 2001 se stejným heslem řídil Tálibán, když i přes protesty z celého světa zničil výbušninami vzácné velké skalní sochy Buddhů v Bamjánu.

"Islámský vzal útokem historické město Nimrúd a začal ho ničit buldozery," oznámilo irácké ministerstvo ve svém profilu na internetovém mikroblogu. "Byly tam sochy, zdi a hrad. Islámský stát to všechno zničil," řekl jeden z příslušníků místních sunnitských kmenů agentuře Reuters.

Ihsán Fathí z irácké společnosti architektů konstatoval, že jsou ztráty nevyčíslitelné. "Je to jedna z nejslavnějších a možná i nejvýznamnějších památek na světě," řekl. I když Nimrúd neunikl rabování ani za invaze, která začala v roce 2003, chránila ho svým způsobem jeho odlehlost, takže hlavní památky zůstaly v dobrém stavu. "Necháme-li ty gangy beztrestně řádit, umožníme jim zničit doklady civilizace, zejména mezopotámské. Tyto památky jsou nenahraditelné,"

Islamisté zničili koncem února cenné sochy a vypálili rovněž mosulskou knihovnu s přinejmenším 8000 vzácných svazků.

V Iráku je mnoho památek na zaniklé civilizace, například zbytky měst Babylon nebo Ur. Některé utrpěly už za války v roce 2003. Mnoha cenných kusů se zmocnili zloději a snaží se je prodávat ve světě.

Islamisté drancují v Sýrii

Podobná spoušť zůstává po Islámském státu také v Sýrii. Syrský spisovatel Muhammad Rabja Šaár, který teď žije v Belgii, Sýrii navštívil. A tvrdí, že tam byl svědkem obrovské destrukce.

"Běžte se podívat do Idlibu. Starobylé pahorky byly vyrabovány a zničeny. Den po dni se tam šíří odpor proti těm uchvatitelským muslimům. Přejí si vládnout národu bez paměti, bez historie, bez kultury, bez minulosti a bez budoucnosti," řekl Šaár.

 

Právě se děje

Další zprávy