Nová čísla CIA: Islámský stát má až 31 500 bojovníků

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 12. 9. 2014 8:09
V řadách IS bojuje více než 15 000 cizinců z více než 80 zemí světa. Včetně asi 2000 osob ze západních zemí. Austrálie zvýšila stupeň teroristického ohrožení.
Islamisté v Iráku.
Islamisté v Iráku. | Foto: Reuters

Washington/Bagdád/Damašek - Teroristická organizace Islámský stát (IS) má podle nejnovějších odhadů americké tajné služby CIA v severním Iráku a severovýchodní Sýrii asi 20 000 až 31 500 bojovníků. Informovala o tom televizní stanice CNN.

Dřívější odhady mluvily o 10 000 ozbrojencích.

Nové informace vycházejí z poznatků zpravodajců, které nasbírali v období od května do srpna letošního roku. Podle mluvčího CIA Ryana Trapaniho se počet členů IS výrazně zvýšil po červnových úspěších při ofenzivě v severním Iráku a následném vyhlášení chalífátu.

Vyšší číslo je prý však také výsledkem intenzivnější činnosti tajných služeb v oblasti.

CIA  také uvedla, že v řadách IS bojuje více než 15 000 cizinců včetně asi 2000 osob ze západních zemí. Celkově prý pocházejí bojovníci z více než 80 zemí světa.

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek slíbil, že USA přitvrdí svou kampaň proti radikálům z IS. Kromě náletů proti jejich pozicím v Iráku, kam Američané pošlou další stovky vojenských odborníků, hodlá Washington udeřit na extremisty i v sousední Sýrii.

Obavy z Islámského státu se ale odráží i v opatřeních, která západní země přijímají doma.

Australský premiér Tony Abbott
Australský premiér Tony Abbott | Foto: Reuters

Australský premiér Tony Abbott v pátek zvýšil stupeň teroristického ohrožení na druhý nejvyšší na čtyřbodové škále. Reagoval tak na doporučení tajných služeb.

Hrozba je údajně spojená s podporovateli Islámského státu, kteří žijí na australském území.

"Chci zdůraznit, že to neznamená, že by hrozilo nebezpečí bezprostředního teroristického útoku," uvedl Abbott. "Nemáme žádné informace o konkrétní akci," dodal. Podle premiéra však disponují tajné služby informacemi o lidech s úmyslem a schopností nějaký teroristický čin spáchat.

Je to vůbec poprvé od zavedení stupnice v roce 2003, kdy bylo ohrožení zvýšeno ze stupně "střední" na stupeň "vysoký".

 

Právě se děje

Další zprávy