Islámský stát má rukojmí z Japonska. Žádá 200 milionů dolarů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2015 10:53
Radikálové žádají do 72 hodin v přepočtu 4,8 miliardy korun jako výkupné za dva japonské rukojmí. Tajemník japonské vlády už vzkázal, že Tokio boj s terorem nevzdá.
"Džihád John" žádá za zajaté Japonce 200 milionů dolarů.
"Džihád John" žádá za zajaté Japonce 200 milionů dolarů. | Foto: Reuters

Káhira - Radikálové z organizace Islámský stát (IS) žádají 200 milionů dolarů (asi 4,8 miliardy korun) jako výkupné za dva japonské rukojmí.

Video s nimi se v úterý objevilo na internetu, ale vzápětí bylo staženo.

Islámský stát peníze požaduje do 72 hodin.

Japonci Kendži Goto Džogo a Haruna Jukawa v oranžových kombinézách před kamerou klečí spoutaní po boku ozbrojeného muže v černé kukle s britským přízvukem, jemuž média začala přezdívat "Džihád John".

Jedná se o stejného muže, který figuroval na videích s vraždami rukojmích zavražděných v uplynulých měsících. 

Konkrétně šlo o vraždy Američanů Jamese Foleyeho a Stevena Sotloffa a Brita Davida Hainese.

Boj s terorem nevzdáme, vzkazuje Tokio

Jako první japonský vládní představitel se k videu vyjádřil hlavní tajemník kabinetu Jošihide Suga. To, zda Tokio požadované výkupné zaplatí, ale sdělit odmítl.

"Pokud se ukáže, že skutečně handlují s lidskými životy, je to neodpustitelné. Cítíme se velmi pobouřeni. Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom dosáhli jejich propuštění," řekl Suga japonským novinářům.

"Postoj naší země, odhodlání přispívat k mezinárodnímu boji s terorismem, se nemění," dodal.

Japonský premiér Šinzó Abe, který je právě na návštěvě Jeruzaléma, islámské ozbrojence na mimořádné tiskové konferenci vyzval, aby rukojmí okamžitě propustili. Ani on ale neprozradil, zda Tokio za rukojmí zaplatí.

"Důrazně žádám, aby jim nebylo ubližováno a byli okamžitě propuštěni. Jsem tímto činem extrémně pobouřen," vzkázal ministerský předseda z Jeruzaléma a dodal, že se z pracovní cesty kvůli zadržovaným rukojmím vrátí dřív.

Nevojenská podpora mezinárodní koalice proti teroru podle něj bude pokračovat.

Kontraktor a novinář na volné noze

První z rukojmích je čtyřicátník Jukawa, kterého teroristé unesli letos v srpnu během cesty vlakem po Sýrii. Na Blízkém východě působil jako kontraktor soukromé bezpečnostní agentury.
Druhý rukojmí v Sýrii pracoval jako novinář na volné noze a spolupracoval s agenturou AP.

Podle agentury AP záběry pocházejí z mediálního pracoviště Furkán, které pro Islámský stát vyrobilo i předchozí materiály.

Podle AP má hovořící muž stejný britský přízvuk, jako měl ten, který byl na záběrech při zabíjení předchozích rukojmích. Říká, že Japonsko podporuje západní vojenské akce proti IS, a proto se organizace zaměřila nyní i na Japonce.

Islámský stát zatím nikdy neohrožoval občany Japonska, zaměřoval se na lidi ze západních zemí.

Hrdě jste darovali 100 milionů dolarů na zabíjení našich žen a dětí a na ničení domů muslimů.

"Hrdě jste darovali 100 milionů dolarů na zabíjení našich žen a dětí a na ničení domů muslimů," říká muž na videu. Abe o víkendu v Káhiře ohlásil masivní finanční nevojenskou pomoc blízkovýchodním zemím a těm, které čelí hrozbě IS, pak samostatných 200 milionů dolarů.

Výkupné je pro Islámský stát - podobně jako pro jiné radikální skupiny - významný zdroj příjmů, z nichž financuje své akce. Islámský stát loni vyhlásil státní útvar chalífát na části území severní Sýrie a Iráku.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy