Islámský stát sťal hlavu správci památek v Palmýře

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 19. 8. 2015 10:51
Tělo známého dvaaosmdesátiletého archeologa Chálida Asáda radikálové pověsili na římský sloup. IS se od něj snažil dozvědět, kde jsou ukryty cennosti, jež se podařilo z Palmýry vyvézt.

Palmýra - Ozbrojenci Islámského státu sťali hlavu dvaaosmdesátiletému syrskému archeologovi, který v antickém městě Palmýra restauroval památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Bezhlavé tělo akademika Chálida Asáda, jenž se o památky v Palmýře staral padesát let, pak radikální islamisté zavěsili na sloup největšího náměstí historického kulturního naleziště.

Západní média o činu informoval hlavní správce syrských kulturních památek Mámún Abdalkarím a informaci následně potvrdila také syrská vládní tisková agentura SANA i exilová opozice.

"Jenom si to představte. Archeologovi takového formátu, který toho tolik obětoval místu a historii, useknou hlavu... A jeho tělo stále visí na jednom ze sloupů hlavního náměstí," řekl Abdalkarím britskému deníku The Guardian.

Chálid Asad podle něj patřil k "nejvýznamnějším průkopníkům archeologie v Sýrii". IS ho držel v zajetí měsíc a snažil se od něj dovědět, kde jsou ukryty cennosti, jež se podařilo z Palmýry vyvézt.

Radikálové se Palmýry, která se nachází ve střední Sýrii, zmocnili v květnu. Od té doby panují obavy, že kulturní skvosty ve městě zničí.

Křižovatka kultur

Antické obchodní město Palmýra (Město palem) je pro UNESCO nedocenitelné, protože v době svého největšího rozmachu sloužilo jako křižovatka hned několika kultur.

Mísily se v ní řecko-římské technologické výdobytky s místní tradicí a perským vlivem. Některé památky v Palmýře jsou až dva tisíce let staré.

Důkazy o tom, že by islamisté architektonické naleziště ve velkém ničili, sice ještě nikdo nepředložil, na jiných místech okupovaných území v Sýrii a Iráku už ale přívrženci samozvaného chalífátu památky zdevastovali.

Dělají to proto, že jsou z hlediska jejich nejpřísnějšího výkladu sunnitského islámu výtvorem zvrácené kultury, modloslužebnictví a jinověrství.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 39 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 58 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy