Islámský stát sťal hlavu správci památek v Palmýře

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 19. 8. 2015 10:51
Tělo známého dvaaosmdesátiletého archeologa Chálida Asáda radikálové pověsili na římský sloup. IS se od něj snažil dozvědět, kde jsou ukryty cennosti, jež se podařilo z Palmýry vyvézt.

Palmýra - Ozbrojenci Islámského státu sťali hlavu dvaaosmdesátiletému syrskému archeologovi, který v antickém městě Palmýra restauroval památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Bezhlavé tělo akademika Chálida Asáda, jenž se o památky v Palmýře staral padesát let, pak radikální islamisté zavěsili na sloup největšího náměstí historického kulturního naleziště.

Západní média o činu informoval hlavní správce syrských kulturních památek Mámún Abdalkarím a informaci následně potvrdila také syrská vládní tisková agentura SANA i exilová opozice.

"Jenom si to představte. Archeologovi takového formátu, který toho tolik obětoval místu a historii, useknou hlavu... A jeho tělo stále visí na jednom ze sloupů hlavního náměstí," řekl Abdalkarím britskému deníku The Guardian.

Chálid Asad podle něj patřil k "nejvýznamnějším průkopníkům archeologie v Sýrii". IS ho držel v zajetí měsíc a snažil se od něj dovědět, kde jsou ukryty cennosti, jež se podařilo z Palmýry vyvézt.

Radikálové se Palmýry, která se nachází ve střední Sýrii, zmocnili v květnu. Od té doby panují obavy, že kulturní skvosty ve městě zničí.

Křižovatka kultur

Antické obchodní město Palmýra (Město palem) je pro UNESCO nedocenitelné, protože v době svého největšího rozmachu sloužilo jako křižovatka hned několika kultur.

Mísily se v ní řecko-římské technologické výdobytky s místní tradicí a perským vlivem. Některé památky v Palmýře jsou až dva tisíce let staré.

Důkazy o tom, že by islamisté architektonické naleziště ve velkém ničili, sice ještě nikdo nepředložil, na jiných místech okupovaných území v Sýrii a Iráku už ale přívrženci samozvaného chalífátu památky zdevastovali.

Dělají to proto, že jsou z hlediska jejich nejpřísnějšího výkladu sunnitského islámu výtvorem zvrácené kultury, modloslužebnictví a jinověrství.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy