Islámský stát sťal hlavu správci památek v Palmýře

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 19. 8. 2015 10:51
Tělo známého dvaaosmdesátiletého archeologa Chálida Asáda radikálové pověsili na římský sloup. IS se od něj snažil dozvědět, kde jsou ukryty cennosti, jež se podařilo z Palmýry vyvézt.

Palmýra - Ozbrojenci Islámského státu sťali hlavu dvaaosmdesátiletému syrskému archeologovi, který v antickém městě Palmýra restauroval památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Bezhlavé tělo akademika Chálida Asáda, jenž se o památky v Palmýře staral padesát let, pak radikální islamisté zavěsili na sloup největšího náměstí historického kulturního naleziště.

Západní média o činu informoval hlavní správce syrských kulturních památek Mámún Abdalkarím a informaci následně potvrdila také syrská vládní tisková agentura SANA i exilová opozice.

"Jenom si to představte. Archeologovi takového formátu, který toho tolik obětoval místu a historii, useknou hlavu... A jeho tělo stále visí na jednom ze sloupů hlavního náměstí," řekl Abdalkarím britskému deníku The Guardian.

Chálid Asad podle něj patřil k "nejvýznamnějším průkopníkům archeologie v Sýrii". IS ho držel v zajetí měsíc a snažil se od něj dovědět, kde jsou ukryty cennosti, jež se podařilo z Palmýry vyvézt.

Radikálové se Palmýry, která se nachází ve střední Sýrii, zmocnili v květnu. Od té doby panují obavy, že kulturní skvosty ve městě zničí.

Křižovatka kultur

Antické obchodní město Palmýra (Město palem) je pro UNESCO nedocenitelné, protože v době svého největšího rozmachu sloužilo jako křižovatka hned několika kultur.

Mísily se v ní řecko-římské technologické výdobytky s místní tradicí a perským vlivem. Některé památky v Palmýře jsou až dva tisíce let staré.

Důkazy o tom, že by islamisté architektonické naleziště ve velkém ničili, sice ještě nikdo nepředložil, na jiných místech okupovaných území v Sýrii a Iráku už ale přívrženci samozvaného chalífátu památky zdevastovali.

Dělají to proto, že jsou z hlediska jejich nejpřísnějšího výkladu sunnitského islámu výtvorem zvrácené kultury, modloslužebnictví a jinověrství.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy