Islámský stát sťal hlavu správci památek v Palmýře

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 19. 8. 2015 10:51
Tělo známého dvaaosmdesátiletého archeologa Chálida Asáda radikálové pověsili na římský sloup. IS se od něj snažil dozvědět, kde jsou ukryty cennosti, jež se podařilo z Palmýry vyvézt.

Palmýra - Ozbrojenci Islámského státu sťali hlavu dvaaosmdesátiletému syrskému archeologovi, který v antickém městě Palmýra restauroval památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Bezhlavé tělo akademika Chálida Asáda, jenž se o památky v Palmýře staral padesát let, pak radikální islamisté zavěsili na sloup největšího náměstí historického kulturního naleziště.

Západní média o činu informoval hlavní správce syrských kulturních památek Mámún Abdalkarím a informaci následně potvrdila také syrská vládní tisková agentura SANA i exilová opozice.

"Jenom si to představte. Archeologovi takového formátu, který toho tolik obětoval místu a historii, useknou hlavu... A jeho tělo stále visí na jednom ze sloupů hlavního náměstí," řekl Abdalkarím britskému deníku The Guardian.

Chálid Asad podle něj patřil k "nejvýznamnějším průkopníkům archeologie v Sýrii". IS ho držel v zajetí měsíc a snažil se od něj dovědět, kde jsou ukryty cennosti, jež se podařilo z Palmýry vyvézt.

Radikálové se Palmýry, která se nachází ve střední Sýrii, zmocnili v květnu. Od té doby panují obavy, že kulturní skvosty ve městě zničí.

Křižovatka kultur

Antické obchodní město Palmýra (Město palem) je pro UNESCO nedocenitelné, protože v době svého největšího rozmachu sloužilo jako křižovatka hned několika kultur.

Mísily se v ní řecko-římské technologické výdobytky s místní tradicí a perským vlivem. Některé památky v Palmýře jsou až dva tisíce let staré.

Důkazy o tom, že by islamisté architektonické naleziště ve velkém ničili, sice ještě nikdo nepředložil, na jiných místech okupovaných území v Sýrii a Iráku už ale přívrženci samozvaného chalífátu památky zdevastovali.

Dělají to proto, že jsou z hlediska jejich nejpřísnějšího výkladu sunnitského islámu výtvorem zvrácené kultury, modloslužebnictví a jinověrství.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy