Islamisté v Nigérii napadli policisty a vojáky, zemřelo 55 lidí

ČTK ČTK
7. 5. 2013 22:09
Ozbrojenci osvobodili 105 svých vězněných spolubojovníků
Foto: Aktuálně.cz

Maiduguri (Nigérie) - Povstalci z islamistické skupiny Boko Haram napadli policejní stanici, kasárna a věznici v nigerijském městě Bama. Při útoku zemřelo 55 lidí: 22 policistů, 14 zaměstnanců věznice, dva vojáci, čtyři civilisté a rovněž 13 útočníků - členů radikální sekty.

Podle armádního mluvčího Sagira Musy ozbrojenci během útoku, který začal kolem páté ráno a trval téměř pět hodin, osvobodili 105 svých vězněných spolubojovníků. Kasárna, policejní stanice a některé vládní budovy ve městě zapálili a srovnali se zemí, dodal mluvčí.

Bama je malé opuštěné město ležící v nigerijském státě Borno, ve kterém Boko Haram v roce 2009 zahájila své povstání.

Boko Haram a další islamistické skupiny jsou největší bezpečnostní hrozbou v Nigérii, která je druhou největší ekonomikou a největším producentem ropy v Africe.

Střety mezi armádou a ozbrojenci jsou téměř na denním pořádku, zvláště na severovýchodě země. Povstalci usilují o svržení nigerijské vlády a zavedení přísné verze islámského práva šaría; v zemi přitom nyní žijí jak muslimové, tak křesťané.

Od roku 2009 si útoky radikálů a střety s armádou vyžádaly nejméně tři tisíce mrtvých.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy