Islamisté v Egyptě neukončí protesty, armáda jim hrozí

ČTK ČTK
3. 8. 2013 14:32
Vláda je opakovaně vyzvala k ukončení demonstrací, slibuje bezpečný odchod.
Ilustrační foto (egyptská demonstrace).
Ilustrační foto (egyptská demonstrace). | Foto: Reuters

Káhira - Stoupenci Muslimského bratrstva sesazeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího vytrvávají ve svých protestních akcích za jeho opětovné uvedení do funkce navzdory opakovaným výzvám prozatímní vlády k vyklizení protestních táborů v Káhiře.

USA i Evropská unie se obávají, že nové egyptské vedení přikročí k násilnému zásahu proti demonstrantům, od něhož se Káhiru snaží odvrátit.

Vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí v sobotu připsal převrat v Egyptě "spiknutí" USA s egyptskou armádou za peníze států v Perském Zálivu.

"Vláda nezaútočí"

Prozatímní egyptská vláda dala ve středu zelenou bezpečnostním silám k vyklizení dvou hlavních táborů Mursího stoupenců v Káhiře.

Po výzvách náboženských vůdců a zahraničních vlád, aby se vyhnula krveprolévání, ale dosud k jejich násilnému rozprášení nepřistoupila. Jak řekla, bude tábory islamistů blokovat, ale nezaútočí na ně.

Konečné řešení dosavadní patové situace bude ale nakonec na vládě, která "prosazuje vůli lidu", řekl egyptský ministr zahraničí Nabíl Fahmí při setkání s náměstkem amerického ministra zahraničí Williamem Burnsem v Káhiře.

Egyptské vedení vítá účast všech stran na politickém procesu, pokud nevyzývají k násilí, zdůraznil Fahmí také v rozhovoru s blízkovýchodním zmocněncem Evropské unie Bernardinem Leonem.

"Demonstranti můžou bez obav odejít"

Káhirské ministerstvo vnitra v sobotu znovu vyzvalo demonstrující islamisty k vyklizení jejich táborů a slíbilo jim bezpečný odchod.

"Vaše pokračující protestní akce nemají zákonný ani politický dopad. Můžete bezpečně odejít, budete politicky integrováni," citovala agentura Reuters z výzvy ministerského mluvčího Hanyho Abdal Latífa odvysílané ve státní televizi.

Latíf v ní dále nabádá stoupence Muslimského bratrstva, že islamisty podpoří právě svým odchodem z míst protestů, čímž umožní bratrstvu vrátit se k jeho roli v "rámci demokratického politického procesu".

Demonstranti mohou podle něj bezpečně a beztrestně odejít. Stíhání hrozí jen těm, kdo se podíleli na zločinech, včetně mučení, zabíjení a únosů, zdůraznil Latíf.

"Vymývají vám mozky, jste psychologicky manipulováni. Využívají vás k politickému prosazování svých zájmů," řekl na adresu demonstrantů. Mnozí z nich podle něj chtějí z protestních táborů odejít, brání jim v tom ale vůdci protestů.

Prozatímní vláda podle sobotní zprávy deníku Al-Masrí al-Jum nabídla Muslimskému bratrstvu kompromis: za dobrovolné vyklizení jejich protestních táborů by údajně propustila všechny vězněné stoupence bratrstva. Vedení Muslimského bratrstva prý ale tento návrh odmítlo.

Tři sta obětí

Egyptská armáda právě před měsícem sesadila exprezidenta Mursího, vzešlého z řad Muslimského bratrstva, po předcházejících masových demonstracích proti jeho vládě. Od té doby zadržuje exprezidenta na neznámém místě.

Egypťan Zavahrí na audiozáznamu, který se objevil na stránkách islamistických radikálů, označil Mursího sesazení za důsledek spiknutí egyptské armády, křižáků (koptských křesťanů) a laiků, provedené za peníze ze států Perského zálivu a s pomocí amerických intrik.

Od Mursího sesazení 3. července bylo při protestních akcích zabito kolem 300 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy