Kde je Mursí? Záhada trvá i po návštěvě Ashtonové

Zahraničí Zahraničí
31. 7. 2013 8:14
Ministryně zahraničí EU se s Mursím setkala pod podmínkou, že místo jeho pobytu neprozradí.
Stoupenci sesazeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího demonstrují nedaleko Káhirské univerzity.
Stoupenci sesazeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího demonstrují nedaleko Káhirské univerzity. | Foto: Reuters

Káhira - Kde se nachází svržený egyptský prezident Muhammad Mursí? Odpověď na tuto otázku, kterou si kladou mnozí lidé v Egyptě i po celém světě, zůstává dál záhadou.

A to navzdory tomu, že sesazená hlava státu v posledních dnech přijala vysoce postavené politiky. Poslední zahraniční představitelkou, která se s Mursím setkala, byla ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová. Jak napsal deník New York Times, k Mursímu sice nebyla přivezena se zavázanýma očima, zato však vrtulníkem uprostřed noci, a to až poté, co přislíbila, že neprozradí nic o místě jeho pobytu.

Pracovníci egyptských humanitárních organizací, kteří Mursího navštívili před Ashtonovou, uvedli, že museli odevzdat mobilní telefony a že vrtulník s nimi před přistáním kroužil patnáct minut ve snaze je zmást.

Ashtonová se po schůzce nechala slyšet, že je Mursí v dobrém zdravotním stavu.

Spekulace hovoří o tom, že Mursí může být zadržován ve vojenských prostorech poblíž Káhiry.

Armáda svůj tajnůstkářský přístup hájí tím, že se obává o Mursího bezpečnost. Reálnější však bude, že se obává protestů Mursího stoupenců. Ty se před sídlem republikánské gardy změnily v násilnosti, a to právě kvůli tomu, že se stoupenci Mursího domnívali, že svržený prezident přebává tam.

 

Právě se děje

Další zprávy