Islám k Německu nepatří, uvedl se nový ministr vnitra Seehofer. Chce zrychlit deportace

Martin Novák Martin Novák
16. 3. 2018 15:55
Německo má nového ministra vnitra. Horst Seehofer je pro integraci muslimů, ale Německo je podle něj země s křesťanskými kořeny.
Dva muslimové přihlížejí otevření mešity v Duisburgu, která je největší v Německu.
Dva muslimové přihlížejí otevření mešity v Duisburgu, která je největší v Německu. | Foto: Reuters

Berlín - Nový německý ministr vnitra Horst Seefoher se hned první den ve funkci uvedl razantním prohlášením. V rozhovoru pro list Bild řekl, že muslimové do Německa patří, islám však nikoliv.

Horst Seehofer.
Horst Seehofer. | Foto: ČTK

Seehofer, který byl v uplynulých letech bavorským premiérem a předsedou Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU), v rozhovoru nepřímo reagoval na dodnes hojně citovaný a diskutovaný výrok prezidenta Christiana Wulffa z roku 2010. Ten tehdy naopak prohlásil, že islám do Německa patří.

Opačný názor zastávají především politici a voliči krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD).

Výrok osmašedesátiletého Seehofera tak nejspíše vyjadřuje snahu bavorské CSU získat v nejlidnatější německé spolkové zemi zpět voliče, kteří v minulých volbách odešli právě k Alternativě pro Německo. Ty voliče, kterým vadilo, že CSU je v imigrační a bezpečnostní politice příliš "měkká". CSU je bavorská sesterská strana křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Seehofer v rozhovoru pro Bidl uvedl, muslimové žijící v Německu samozřejmě do země patří, ale že Německo je země křesťanských tradic.

"Islám k Německu nepatří. Německo je formováno křesťanstvím. K tomu patří volné neděle, církevní svátky a rituály jako Velikonoce, letnice a Vánoce," uvedl nový ministr.

Vyslovil se zároveň pro dialog a vzájemné pochopení s muslimskou populací a muslimskými organizacemi. "Muslimové musejí žít s námi, ne vedle nás nebo proti nám," řekl ministr vnitra.

Seehofer chce v této funkci prosadit zrychlení deportací neúspěšných žadatelů o azyl v Německu, především těch, kteří spáchali trestný čin nebo jsou považováni za nebezpečné. Rovněž chce zvýšit počet bezpečnostních kamer, které budou monitorovat veřejná prostranství.

"Nesmíme tolerovat existenci míst, kde se nedodržují zákony," prohlásil pro Bild.

Z celkového počtu 82,5 milionu obyvatel žije v Německu asi 4,7 milionu muslimů, většinou přistěhovalců z Turecka a jejich potomků.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Další zprávy