reklama
 
 

Počtvrté kancléřkou. Merkelová složila slib, ve volbě ale nezískala hlasy všech poslanců koalice

Aktualizováno 14. 3. 2018 12:05
Už v podvečer by měla poprvé zasednout staronová vláda velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD).

BerlínAngela Merkelová (CDU) je už počtvrté za sebou německou kancléřkou. Při dopolední volbě ve Spolkovém sněmu získala nadpoloviční většinu hlasů poslanců. Třiašedesátiletá politička také v poledne složila přísahu.

Stejně jako v uplynulém volebním období povede velkou koalici konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD). Kabinet by měl poprvé zasednout v podvečer. Jeho vytváření nikdy netrvalo tak dlouho jako nyní - Merkelová se stala kancléřkou 171 dní po volbách.

Merkelová v tajné volbě obdržela 364 ze 688 platných hlasů a poměrně těsně tak překonala potřebnou většinu 355 hlasů. Strany velké koalice mají ve Spolkovém sněmu 399 křesel, což znamená, že šéfka křesťanských demokratů nezískala podporu všech z nich.

Po ohlášení výsledků se přesto dočkala potlesku a gratulací koaličních i opozičních poslanců. "Ano, pane předsedo, volbu přijímám," prohlásila na dotaz předsedy Spolkového sněmu, jak je v Německu zvykem.

Německý magazín Spiegel připomíná, že v roce 2005, když se Merkelová stala poprvé kancléřkou, získala 397 hlasů. O čtyři roky později to bylo pouhých 323 hlasů - o jedenáct více, než bylo tehdy potřeba pro zisk nadpoloviční většiny. A potřetí, v roce 2013, pro Merkelovou hlasovalo 462 lidí.

Nyní hamburskou rodačku, jejíž volbě přihlížela i její devětaosmdesátiletá matka, čeká několik cest mezi budovou Spolkového sněmu a nedalekým sídlem prezidenta. V 11:00 ji tam do funkce jmenuje hlava státu Frank-Walter Steinmeier, o hodinu později pak Merkelová složí přísahu do rukou předsedy Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho. Odpoledne stejnou cestu vykoná se členy své vlády.

Merkelová, která je kancléřkou od roku 2005, se tímto vyrovná velikánům německé poválečné politiky Konradu Adenauerovi a Helmutu Kohlovi (oba CDU), kteří po vyhraných volbách také čtyřikrát usedli do čela vlády. Na rozdíl od nich ale Merkelová už potřetí povede velkou koalici, která až do roku 2005 bývala ve spolkové republice naprostou výjimkou, nyní se ale stala běžnou politickou konstelací.

Po zářijových parlamentních volbách se sice Merkelová pokusila nejprve sestavit dosud nevyzkoušenou koalici CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených, rozhovory však v listopadu zkrachovaly. Dlouholeté kancléřce tak nezbylo, než se znovu obrátit na sociální demokraty, kteří byli původně odhodlaní směřovat do opozice. Nakonec ale svůj postoj přehodnotili a pro pokračování velké koalice se ve vnitrostranickém referendu vyslovili dvoutřetinovou většinou.

autoři: Zahraničí, ČTK | 14. 3. 2018 10:05

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama