Irský mnich našel běžce, který umí napodobit Bolta

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 8. 2012 11:25
23letý Masaj z Keni získal zlato a překonal světový rekord. Díky amatérskému trenérovi

Londýn - Úderem čtvrteční 19. hodiny se pozornost celého světa obrátila na mladého keňského atleta Davida Rudishu.

Ve svých 23 letech už měl na kontě titul mistra světa, světový rekord a v běhu na 800 metrů mohl získat i olympijské zlato. A dokázal to.

Závod vyhrál a navíc překonal sám sebe časem 1:40,91, čímž znovu přepsal tabulku světových rekordů.

Oslnivým výkonem dokázal Rudisha zdánlivě nemožné: na pár okamžiků zastínil i všemi obdivovaného sprintera Usaina Bolta. Alespoň do doby, než Jamajčan o pár desítek minut později obhájil na stejném stadionu olympijské zlato na 200 metrů.

Zatímco si Rudisha užíval chvíle slávy, irský duchovní, jenž Masaje našel, vytrénoval a vybral do reprezentace, si výsledek svého životního díla vychutnával u malého zrnícího televizoru v odlehlém městečku Iten na západě Keni.

"Možná se ke mně přijdou dívat nějací atleti, ale možná se taky budu dívat úplně sám," svěřil se ještě před závodem britskému listu The Guardian 63letý bratr Colm O'Connell. Právě on je považován za duchovního otce keňské běžecké školy.

Přiletěl na 2 roky, utíká už šestatřicátý

Na východě Afriky žije už od roku 1976. Původně přiletěl na dvouletou misi v internátní škole Svatého Patrika, kterou irská církev v Itenu postavila. Když ale po několika měsících odjel školní atletický trenér, rozhodl se ho O'Connell zastoupit.

Ačkoliv nemá žádné trenérské vzdělání, vlohy pro vedení mladých atletů mu nechybí. Během několika let začala škola Svatého Patrika vyhrávat soutěže po celé zemi a v roce 1986 byl irský bratr požádán, aby sestavil reprezentační mužstvo pro juniorské mistrovství světa v Aténách.

Vybral tehdy devět závodníků (sedm z vlastní školy). Výprava se vrátila s devíti medailemi, přičemž čtyři z nich byly zlaté. "Tehdy jsem si poprvé uvědomil, že jde o něco mimořádného," vzpomíná.

O'Connellova škola ve světové špičce

O tři roky později založil první běžeckou školu. Fungovala přes prázdniny a trénovala v ní jen děvčata. Myšlenka běžeckých táborů se ale ujala a nyní, po 23 letech, už je takových škol po celé zemi 120 a mají obrovský úspěch.

Do světové špičky se prosadí až 60 procent absolventů. Pozvánka do běžecké školy Colma O'Connella je proto považována za mimořádnou čest.

Dostalo se jí i Davidovi Rudishovi. "Poprvé jsem ho viděl v roce 2004, kdy mu bylo 14. Reprezentoval svou školu v závodě na 200 metrů. Skončil sice až pátý, ale zaujal mě jeho elegantní běh. Řekl jsem si, že ho budu sledovat," prozradil irský duchovní.

Skvělá intuice

Další rok Rudisha trenéra zaujal znovu. Navíc se ukázalo, že jde o syna Daniela Rudishy, který na olympiádě v roce 1968 vyhrál stříbrnou medaili. Dostal proto šanci a po dvoutýdenním tréninku ho napadlo zkusit nechat nadějného mladíka zaběhnout osmistovku.

Byl to dobrý nápad. V prvním závodě na tuto vzdálenost Rudisha porazil úřadujícího keňského šampiona a hvězdná kariéra mohla začít. V roce 2010 během pouhého týdne dvakrát posunul světový rekord, o rok později přišel titul mistra světa a ve čtvrtek večer zlatý hattrick završil.

"V atletice jsou tři nejvyšší mety, on už dvě má a teď může dosáhnout té třetí. Vyhrát olympijské hry, a on ví, že by mu to přineslo nesmrtelnost," povzbuzoval O'Connell na dálku svého svěřence.