Světová jednička se propadla na dno, končí se sportem

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 8. 2012 13:57
Vyloučená badmintonistka z Číny cítí křivdu. Nikdo se jí nezastal, ani vlastní trenér

Londýn/Peking - Staly se odpadlicemi letošní olympiády. Ztělesněním nesportovního chování.

Osm badmintonistek bylo z londýnské olympiády vyloučeno za to, že se nepřehlédnutelným způsobem snažily prohrát, což by jim dopomohlo ke snazším soupeřkám v dalších vyřazovacích bojích.

V honbě za úspěchem předvedly reprezentační dvojice z Číny, Koreji a Indonésie tak nesnesitelnou podívanou, že se je diváci snažili zahnat pískotem.

Olympijský výbor proto musel jednat a rozhodl logicky - badmintonisky, které nejenže nejednaly v souladu s "olympijským duchem", ale porušily i čestný slib vyřčený před zahájením her, z turnaje vyloučil.

Zatímco indonéská i korejská výprava se proti verdiktu neúspěšně odvolala, ambiciózní Číňané jej přijali s pokorou.

Šestadvacetiletou světovou jedničku Jü Jangovou ale vyřazení z olympijského turnaje zasáhlo natolik, že oznámila, že s profesionálním sportem končí. Jako vysvětlení připojila vlastní pohled na celý incident.

"Před zápasem jsme utrpěly zranění. Ten souboj jsme prostě vzdaly, abychom se stihly dát do pořádku na vyřazovací část. Dovedete si představit, s jakou bolestí musejí sportovci nastupovat, pokud jsou zranění, a přesto musejí hrát?" napsala Jungová na čínské obdobě Twitteru - Weibo.

Pochopení a zastání se jí ale nedostalo ani od trenéra, který se za jednání svých svěřenkyň omluvil.

To, že si jedinci či celé týmy při zápasech, kdy "o nic nejde", více či méně uleví, je nicméně běžné.

Odpočívající badmintonistky ale měly smůlu v tom, že pohled na jejich hru bolel, a navíc se snažily využít poněkud zvláštního pravidla, podle něhož prohra na konci základní části znamenala vstup do play-off se slabším soupeřem.

Čtyři roky dřela. A teď tohle

Z tohoto pohledu si tedy Jü Jangová zoufá právem. "Nemůžu uvěřit, že jsme čtyři roky tvrdě bojovaly a teď tohle. Zakoušela jsem tvrdá muka s tělem plným zranění. Já i moje partnerka jsme tvrdě doplatily na nedokonalá herní pravidla," uzavřela smutná účastnice olympiády svou interpretaci na Twitteru.

Bývalý badmintonový hráč a později trenér Andy Goode, který reprezentoval Velkou Británii na olympiádě v roce 1992, s Číňankou částečně soucítí.

"Bylo to rozhodnutí, které muselo být učiněno a muselo být učiněno rychle. Pro sport jako takový je to jedině dobře. Na druhou stranu taktizování k dnešnímu sportu patří. S těmi hráčkami trochu soucítím, protože to nebylo jejich rozhodnutí, takový pokyn jim dali trenéři. Ony se pouze soustředily na to, aby pro svou zemi vybojovaly medaile," řekl Goode CNN.

 

Právě se děje

Další zprávy