Prohrála, přesto je vítězka. Směla zápasit v šátku

Radim Klekner Radim Klekner
3. 8. 2012 13:06
Saúdská judistka Vudžan Šaherkániová nastoupila se speciálním hidžábem. Nikomu nevadil
Foto: Reuters

Londýn - Úspěch, kterého před časem dosáhl Mezinárodní olympijský výbor (IOC), když se mu podařilo přesvědčit Saúdskou Arábii, Brunej a Katar, aby svým sportovkyním povolily účast na londýnských hrách, hrozil přerůst ve fiasko.

Saúdskoarabský Národní olympijský výbor a Mezinárodní judistická federace (IJF) se ale nakonec dohodly a šestnáctiletá judistka Vudžan Šaherkániová, která odmítla bojovat bez hidžábu, mohla nastoupit k boji o medaile v hmotnostní kategorii nad 78 kilogramů.

Svůj zápas v judu sice prohrála, z Londýna ale stejně odjede jako vítězka.

Díky Šaherkániové se totiž IOC a IJF dohodly na speciální verzi muslimského šátku, která je nejenom přijatelná pro saúdskoarabskou výpravu, ale navíc splňuje i bezpečnostní kritéria, na jejichž dodržení trvala judistická federace.

Judisté totiž mohou ke škrcení soupeře, s jehož pomocí se jej snaží donutit souboj vzdát, použít také kimono. A nabízela se otázka, zda je možné si ke stejnému účelu vypomoci soupeřčiným hidžábem, šátkem zakrývajícím vlasy, šíji a hruď, tedy ty části ženského těla, jež podle koránu muže lákají nejvíce.

Hidžáb je ovšem až příliš účinným škrtidlem a IJF byla zásadně proti.

Naštěstí ale řada firem v Británii i jinde ve světě nabízí muslimkám, které se rády věnují sportu, hidžáby, jež jsou nejenom dostatečně prodyšné - a tím i příjemné na nošení při zvýšené tělesné zátěži -, nýbrž také pružné, takže nehrozí jejich přetrhnutí.

Navíc se nemůže stát, že by se rozvinuly jako šál a mohly skutečně sloužit ke škrcení.

"Nemyslím si, že by to byl nějaký problém pro nás, problém to může být pro ni," hodnotí dohodu Slovinka Urška Zolnirová citovaná agenturou Reuters, která získala v úterý zlatou medaili v kategorii do 63 kg. "Nechápu, proč by jej (hidžáb) nemohla mít na sobě."

"Všichni si přejeme, aby judo bylo demokratičtější, a je jen dobré, když bude více ženám povoleno, aby je praktikovaly," přitakává světová šampionka ve stejné kategorii, Francouzka Gervise Emaneová, která v úterý vybojovala bronz. "Soupeřkám hidžáb vadit nebude, může to ale znamenat hendikep (pro Šaherkániovou)."

Pláč íránských fotbalistek

Saúdskoarabskou judistku, která nastoupila v elastickém hidžábu připomínajícím čepičku, porazila Portoričanka Melissa Mojicová. Šanci má ještě v opravném zápase.

Saúdskoarabskou judistku, která nastoupila v elastickém hidžábu připomínajícím čepičku, porazila Portoričanka Melissa Mojicová.
Saúdskoarabskou judistku, která nastoupila v elastickém hidžábu připomínajícím čepičku, porazila Portoričanka Melissa Mojicová. | Foto: Reuters

"Hidžáb" při zápasení nevadil, jen si jej několikrát musela upravovat, když jí sklouzl trochu na stranu.

Vítězství dosáhla ale tím, že prosadila své právo nosit muslimský šátek tam, kde nemůže nikomu překážet, tedy na sportovišti.

Navíc ve formě, která nezabraňuje identifikaci konkrétní osoby, což je hlavní argument, proč zákaz nošení muslimských pokrývek hlavy - alespoň na veřejných místech - začínají do svých legislativ prosazovat některé evropské země, jako je Francie či Belgie.

Před rokem propukly v hromadný pláč fotbalistky Íránu, když na základě rozhodnutí FIFA nesměly v hidžábech nastoupit ke kvalifikačnímu zápasu na olympiádu proti Jordánsku, prohrály kontumačně 3:0 a následně kvalifikaci opustily. Mezinárodní fotbalová federace zákaz nosit muslimský šátek odvolala až letos v červnu.

Se speciálním hidžábem nastoupí v běhu na 800 metrů také druhá saúdskoarabská sportovkyně na londýnských hrách Sarah Attarová.

 

Právě se děje

Další zprávy