Irsko mívalo gaye za zločince. Teď hlasuje o jejich sňatcích

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 5. 2015 14:35
V silně katolickém Irsku se koná historicky první referendum o legalizaci sňatků homosexuálů. Šance tábora "ano" jsou velké.
Dají Irové zelenou sňatkům gayů a leseb? Pravděpodobně ano. A zapíšou se tak do historie. | Video:

Dublin - Irové v referendu rozhodují o legalizaci sňatků lidí stejného pohlaví. Všelidové hlasování 4,5milionové země se do historie zapíše hned dvakrát.

Zaprvé tím, že bude o manželství gayů a leseb rozhodovat silně konzervativní katolická země, v níž byla homosexualita až do roku 1993 trestným činem.

V žádném jiném státě světa se navíc o tomto tématu v referendu nerozhodovalo.

Plebiscit je výsledkem dlouhého sporu mezi konzervativci a liberály.

Hlasovací místnosti se otevřely v pátek v 7 hodin ráno (9:00 SELČ). Voličům budou k dispozici až do 22:00 (0:00 SELČ). Výsledek má být znám v sobotu.

Položená otázka zní jasně: Ano, nebo ne (sňatkům jedinců stejného pohlaví)?

Politici jsou zajedno

Pokud 3,2 milionu oprávněných voličů starších osmnácti let řekne "ano", zařadí se Irsko po bok sedmnácti států, které už manželství lidí stejného pohlaví umožňují.

Koaliční vláda nejsilnější strany Fine Gael (Klan Keltů) a labouristů i hlavní opoziční strany, včetně partaje Fianna Fáil, jsou přesvědčeny, že občané sňatky homosexuálů v referendu povolí.

Čeká nás referendum o lásce a rovnosti.

"Čeká nás referendum o lásce a rovnosti," řekl v posledním rozhovoru před hlasováním irský ministerský předseda Enda Kenny.

Politici tak soudí mimo jiné z toho, že se za uplynulých čtrnáct dní k hlasování zaregistrovalo na 68 tisíc nových voličů. Jde hlavně o mladé voliče, kteří jsou k homosexuálům tradičně tolerantnější.

Z posledních předvolebních odhadů navíc vyplývá, že  "ano" je na hlasovacím lístku připraveno zaškrtnout okolo 70 % voličů. Příznivci manželských svazků lidí stejného pohlaví by se tak měli historického průlomu dočkat celkem jednoznačně.

Konzervativci: Tradičních hodnot se nevzdáme

Hlavní postavy kampaně za "ne", v čele s konzervativními katolickými duchovními, intelektuály a spisovateli, se ale nevzdávají.

Uzavřeli dokonce alianci s protestanty a evangelíky. Ta vytiskla a rozšířila přes 90 tisíc letáků, na nichž Iry od liberálního přístupu zrazuje.

Proti se postavila mimo jiné i první irská biskupka Pat Storeyová.

Nemůžete změnit definici manželství, aniž byste znovu vymezili, jaký je jeho vztah k dětem, rodině a dobru společnosti.

"Nemůžete změnit definici manželství, aniž byste znovu vymezili, jaký je jeho vztah k dětem, rodině a dobru společnosti. Jsem toho názoru, že pro děti je nejpřínosnější, pokud jsou vychovávány rodiči obou pohlaví. Tím nechci říct, že jednopohlavní páry nemohou ve výchově odvést skvělou práci. Přesto ale věřím tomu, že je božím záměrem, aby měly děti pokud možno otce a matku," řekla Storeyová listu The Guardian.

V Česku je prozatím - podobně jako v mnoha dalších zemích - povoleno pouze registrované partnerství, tedy jakési manželství druhé kategorie.

 

Právě se děje

před 38 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy