Islámský stát sťal tři muže, údajně homosexuály a rouhače

ČTK ČTK
10. 3. 2015 13:13
V Iráku pokračuje ofenziva proti džihádistickému hnutí.
Šíitští bojovníci u vlajky Islámského státu. Ofenziva proti radikálům postupuje pomalu.
Šíitští bojovníci u vlajky Islámského státu. Ofenziva proti radikálům postupuje pomalu. | Foto: Reuters

Bagdád - Džihádisté z hnutí Islámský stát (IS) údajně na severu Iráku setnuli hlavu třem mužům, dva byli podle nich obviněni z homosexuality a třetí z rouhání.

Napsala to agentura AFP s odvoláním na fotografie, které se objevily na internetu.

Na záběrech jsou vidět klečící muži se zavázanýma očima a maskovaný popravčí oblečený v černém, jak drží dlouhý meč. Informace ale nemohly být nezávisle ověřeny.

Islámský stát v uplynulých měsících obsadil rozsáhlá území v Iráku i sousední Sýrii. Na dobytých územích islamisté prosazují přísné dodržování islámského práva šaría. Jejich ofenzivu se snaží zastavit irácká armáda, kurdští bojovníci i spojenci v čele s USA, kteří podnikají cílené nálety na pozice islamistů.

Ofenziva irácké armády pokračuje

Kurdským silám se v pondělí údajně podařilo za silné podpory spojeneckých náletů vytlačit islamisty z jejich dosavadních pozic v okolí strategického severoiráckého města Kirkúk.

Územní ztráty ozbrojenci rovněž zaznamenali v okolí Tikrítu, rodiště bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna. Tam proti nim postupuje irácká armáda a polovojenské jednotky šíitských dobrovolníků.

Bitva o Tikrít bude klíčovým testem pro irácké bezpečnostní složky, poznamenala agentura AP.

Podle posledních informací se vojákům podařilo dobýt město Alám, o které sváděli několik dní tvrdé boje. Alám leží jen několik kilometrů severně od Tikrítu. Příslušníci bezpečnostních složek prý vstoupili do města brzy ráno a o několik hodin později ho již měli zcela pod kontrolou, uvedli dva nejmenovaní armádní představitelé.

Operaci s cílem dobýt Tikrít zahájilo již minulé pondělí na 30 000 iráckých vojáků. Jde o vůbec největší akci irácké armády od loňského června, kdy islamisté v zemi obsadili rozsáhlá území.

Podle místních představitelů ofenziva postupuje velmi pomalu, vojákům totiž situaci komplikují výbušniny nastražené na silnicích a rovněž útoky odstřelovačů.

Tikrít leží na spojnici mezi Bagdádem a severoiráckým Mosulem, k jehož dobytí se armáda chystá na jaře. Podle OSN uteklo kvůli bojům z města a jeho okolí již 28 000 lidí.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy