Irové by dnes hlasovali pro Lisabon. Hlavně kvůli krizi

Roman Gazdík
12. 1. 2009 13:43
Někdejší "keltský tygr" se po čtvrt století trvajícím růstu potýká s recesí
Eurosceptic members of the European Parliament demonstrate during a debate on the preparation of the upcoming European Summit after the results of the Irish referendum on the Lisbon treaty at the European Parliament in Strasbourg June 18, 2008. REUTERS/Vincent Kessler (FRANCE)
Eurosceptic members of the European Parliament demonstrate during a debate on the preparation of the upcoming European Summit after the results of the Irish referendum on the Lisbon treaty at the European Parliament in Strasbourg June 18, 2008. REUTERS/Vincent Kessler (FRANCE) | Foto: Reuters

Dublin - Česko a Irsko jsou jediné dvě země Evropské unie, které zatím neratifikovaly Lisabonskou smlouvu, jejímž cílem je od základu změnit fungování EU. V ČR leží tato úloha na bedrech parlamentu, v Irsku ratifikaci v červnovém referendu zablokovali sami občané.

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Quantum Research pro list Sunday Independent by však smlouva nyní v plebiscitu prošla, a to s poměrně výrazným náskokem.

Pokud by se druhé referendum konalo nyní, zaškrtlo by ANO 55 procent Irů, proti by se vyslovilo 37 procent a 15 procent je nerozhodnutých.

Pro eurosmlouvu se vyslovilo o šestnáct procent vyšší množství dotázaných než při posledním průzkumu stejné společnosti v prosinci. Proti ní bylo teď o sedm procent méně a nerozhodných o patnáct více.

Důvody této změny jsou podle serveru EUobserver zřejmě dva. Jde zaprvé o záruky týkající se irské suverenity, na které kývli představitelé EU v prosinci. Irsko například požaduje pokračování své neutrality, vlastního eurokomisaře, dohled nad daňovou politikou a zachování zákona zakazujícího potraty v případech, kdy není ohrožen život matky.

Irský odpůrce eurosmlouvy a ideový souputník Václava Klause Declan Ganey
Irský odpůrce eurosmlouvy a ideový souputník Václava Klause Declan Ganey | Foto: libertas.org

Za vším hledej ekonomiku

Druhým důvodem změny názoru irské veřejnosti může být zhoršující se situace někdejšího irského ekonomického zázraku.

Irská ekonomika po pětadvaceti letech růstu spadla ve druhém čtvrtletí roku 2008 (jako první země EU v průběhu současné krize) do recese a situace po Novém roce není lepší.

Druhý největší světový výrobce počítačů a největší irský vývozce Dell ve čtvrtek oznámil, že přesune svou výrobní základnu z Irska do Polska a propustí 1900 až 3300 lidí. Jen několik dní předtím se do nucené správy dostal Waterford Wedgwood, prominentní výrobce kvalitního porcelánu a skla.

"Keltský tygr", jak se Irsku začalo přezdívat pro raketový růst jeho hospodářství po vstupu do EU v roce 1973, je jedním z nejvíce zasažených států. Jeho ekonomika totiž spoléhá na příliv zahraniční likvidity, který v posledních měsících vyschl.

Popularita vlády prudce klesá a Irové zřejmě doufají, že by jejich problémům mohl užší příklon k Evropě pomoci. Premiér Brian Cowen počítá s druhým referendem o Lisabonské smlouvě ve druhé polovině letošního roku.

 

Právě se děje

Další zprávy