Lisabon rok poté: Irové si dají repete, Česko váhá

Blahoslav Hruška
13. 12. 2008 11:50
Premiér Topolánek slib daný kancléřce Merkelové nesplnil
Respektuje EU irské ne? Tento europoslanec si to nemyslí.
Respektuje EU irské ne? Tento europoslanec si to nemyslí. | Foto: Reuters

Praha - Byli jsme ozářeni evropským sluncem, za zvuků Ódy na radost jsme radostně jásali.

Těmito jízlivými slovy popsal premiér Mirek Topolánek atmosféru, která panovala na den přesně před rokem při podpisu Lisabonské smlouvy v klášteře sv. Jeronýma v metropoli tehdy předsednického Portugalska.

Zatímco někteří politici - jako například kancléřka Angela Merkelová - tehdy možná až pompézně věštili novou a lepší Evropu, rok po podpisu je třeba dát za pravdu spíše Topolánkově skepsi.

Je však pravda, že sám premiér pro ratifikaci dokumentu neudělal nic - nejprve úlevně prohlásil, že dokument je "zaparkován" u Ústavního soudu a když soudci dali Lisabonské smlouvě zelenou, parlament se jí nakonec stejně nezabýval. Projednávání reformní smlouvy prozatím odsunul na únor.

Topolánek tak nesplnil slib, který dal v listopadu kancléřce Merkelové. Angele, jak ji familiérně oslovoval, řekl, že se vynasnaží, aby ratifikace proběhla ještě do konce letošního roku.

Po právě skončeném summitu je ale jisté, že ratifikace bude pro Česko o něco snazší. Irové totiž dostanou ústupky, které se hodí i Čechům. Konkrétně jde o zachování pravidla jedna země-jeden eurokomisař.

Topolánek po podpisu smlouvy v lisabonském klášteře sv. Jeronýma.
Topolánek po podpisu smlouvy v lisabonském klášteře sv. Jeronýma. | Foto: Reuters

To by mimochodem bez poupravené Lisabonské smlouvy neplatilo - i stávající platný "jízdní řád" Unie - smlouva z Nice - předpokládá snížení počtu členů Komise.

Pokud vše půjde hladce, Evropa by se reformní smlouvy mohla dočkat koncem příštího roku. Ideálně ještě v říjnu - tehdy totiž končí funkční období současné Komise a čeká se boj o obsazení postů eurokomisařů.

A to je tradiční zápas národních týmů, tedy přesně to, co v Lisabonské smlouvě podle kritiků chybí.

 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy