Praha - Málokterá země světa vyvolává v současné době víc otázek než Íránská islámská republika.
Stát v čele s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem podezírají USA z toho, že se pokouší vyrobit jadernou bombu. Země západní Evropy přistupují k Teheránu s obezřetností.
"Pokud chcete předpovídat světovou válku, musíte se zeptat těch hráčů, kteří hrají destruktivní hru ve světové politice," odpověděl na dotaz jednoho ze čtenářů Aktuálně.cz íránský Chairgé d´Affaires v Praze Madžíd Nílí.
"Co se týče našich vztahů s USA, rád bych řekl, že zaprvé s americkým lidem žádný problém nemáme. Za druhé, jsme připraveni vyjednávat se všemi zeměmi, včetně USA, ale mimo Izrael. Zatím jsme ale nebyli svědky přátelského postoje americké vlády vůči Íránu," vysvětlil Nílí.
Íránský diplomat v odpovědi na další otázku uvedl, že mír na Blízkém východě je možný. "Destruktivní politika Izraele je hlavní překážkou na cestě k míru. Poslední válka mezi Libanonem a Izraelem a poslední vývoj v Palestině jsou jen příklady, kam izraelská politika může vést. Blízký východ čeká na mír už dlouho," dodal Nílí.
V reakci na výroky prezidenta Ahmadínežádá o vymazání Izraele z mapy světa uvedl: "Jsme přesvědčeni, že současná destruktivní politika izraelského režimu způsobí rozklad tohoto státu zevnitř."
Madžíd Nílí se jako kariérní diplomat posledních více než deset let intenzivně zabýval politikou střední, východní a severní Evropy. Působil na ambasádě v Bělehradě, na íránském ministerstvu zahraničí vedl odbor pro západní Balkán, střední a severní Evropu.
Odpovězeno: 22. 06. | 13:18Autor: Pavel, Praha
Otázka: Dobrý den,
Vždy mě zajímalo: proč se Írán tolik zajímá o jaderný program? Vždyť, když by toho nechal, tak by mu zbytek světa dal pokoj, nebo ne?
Madžíd Nílí: Vážení čtenáři, jsem vděčný za příležitost hovořit s vámi prostřednictvím deníku Aktuálně.cz. Rád bych tímto vyřídil pozdravil vlády Íránské islámské republiky občanům a vládě České republiky. Irán leží v citlivém regionu Blízkého východu a Perského zálivu, zatímco Česká republika ve střední Evropě. Proto kontakt a dialog mezi námi je velmi důležitý. Vítáme možnost podílet se na tomto online rozhovoru.
K Vaší první otázce: Jak všichni vědí, nukleární program k výrobě energii je dnes ve světě potřebný. Ostatní zdroje se budou snižovat, ale nukleární energie bude mít trvalý charakter. Írán je velká země s 70 miliony občany. Česká republika sama se snaží o diverzifikaci energetických zdrojů. A stejné právo je třeba přiznat i Íránu. Jsme signatáři Mezinárodní dohody o nešíření zbraní hromadného ničení (NPT) a díky tomuto členství máme práva i závazky. Naše činnost se odvíjí od podmínek v NPT a chceme se jimi řídit. Máme právo na získání mírových nukleárních technologií k výrobě energie pro své obyvatelstvo. Podle našeho rozvojového programu musíme vyrobit 20 000 mgw elektrické energie pro zemi. Jaderná elektrárna v Bušehru vyprodukuje pouze 1000 mgw. Podle NPT je obohacování uranu nescizitelným právem každé členské země. V rámci NPT svoje závazky plníme beze zbytku a plně spolupracujeme s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Její šéf El-Baradaj opakovaně potvrdil, že ze v případě Íránu neexistují důkazy o porušovaní závazků a pravidel NPT.
Odpovězeno: 22. 06. | 13:26Autor: Deff
Otázka: Dobrý den, myslíte si, že je vůbec možné dosáhnout mír v oblasti, kde vedle sebe stojí židovský stát s islámskými? Díky.
Madžíd Nílí: Tato otázka má dva aspekty. Zaprvé: je mír v regionu Blízkého východu možný? Odpověď zní ano, je možný. Zadruhé, vyžaduje ale dalších alternativ. Myslím, že konstruktivní a komplexní postoje všech vlád, založené na realitách regionu jsou hlavními pilíři trvalého míru. Bohužel, destruktivní politika Izraele je hlavní překážkou na cestě k míru. Poslední válka mezi Libanonem a Izraelem a poslední vývoj v Palestině jsou jen příklady, kam izraelská politika může vést. Blízký východ čeká na mír už dlouho.
Odpovězeno: 22. 06. | 13:29Autor: Mirek
Otázka: Když přijede íránská žena do CZ tak respektujeme její kulturu oblékání a nikdo se nad tím nepozastaví.Když přijede naše žena do Íránu tak se v minisukni nemůže v žádném případě ukázat venku .Nemyslíte že i nám jednou dojde trpělivost ?
Madžíd Nílí: Myslím, že trpělivost nezmizí rychleji než tato otázka. Každá země má svou vlastní kulturu, náboženství a civilizaci a dbát na to je demokratickou nutností.
Odpovězeno: 22. 06. | 13:41Autor: Jiří K.
Otázka: Jak se vůbec íránské politické špičky dívají na středoevropské státy, potažmo Česko? Berou nás pouze jako nedílnou součást EU, nebo dělají rozdíly mezi jednotlivými státy Evropy ve svém přístupu a názorech?
Madžíd Nílí: Střední Evropa má významnou pozici v rámci íránské zahraniční politiky. Proto jsou naše vzájemné vztahy založené na více než sedmdesátileté tradici. Ke členství zemí střední Evropy v EU mě dovolte říct: Evropská unie může dnes být v rámci Evropské unie důležitým a aktivním hráčem. Dnešní svět je z unilateralismu unavený a EU může toto směřování změnit. To je důvod, proč spolupracujeme s EU jakožto s jedním z našich hlavních obchodních partnerů. Rád bych tímto přivítal blížící se české předsednictví EU v roce 2009. Rádi ČR pomůžeme s hledáním přesných politických postojů vůči Blízkému východu tak, aby bylo možné zajist trvalý mír a stabilitu v regionu.
Odpovězeno: 22. 06. | 13:45Autor: Kája
Otázka: Jak je to s vízama do Íránu? Je tam pro turisty vůbec bezpečno? Chtěla bych jet, ale mám obavy. Když jsem evropanka, musím tam nosit šátek, nebo se zahalovat?
Madžíd Nílí: Rádi Vás v Íránu kdykoliv přivítáme. Nemějte z něj obavy. V Íránu jsou čtyři roční období jako zde. Například město Isfahán je velmi podobné Praze, pokud jde o bohaté historické dědictví. Každý turista může přijít přímo na ambasádu a obdržet vízum během zhruba dvou týdnů. V současné době navštěvuje Írán velké množství českých turistů.
Odpovězeno: 22. 06. | 13:48Autor: Horník
Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, proč se Írán brání oddělení politiky a náboženstsví? Proč například nefunguje pravidlo, že politika je věcí veřejnou a náboženství věcí soukromou. Děkuji
Madžíd Nílí: Írán je kulturní zemí se sedm tisíc let starou civilizací. Během této dlouhých dějin náboženství vždy hrálo svou roli. Proto Írán vždy byl zemí náboženství a kultury. V naší zemi je tradicí, že politika není odděleno od náboženství a kultury. V mnohých zemích je politika spojená s náboženstvím.
Odpovězeno: 22. 06. | 14:04Autor: neo
Otázka: Dobrý den,
nemám nic proti Íránu ani jiným státům, nechcete se na to všechno vykašlat ať nedojde k další světový válce? Jinak, obchody s USA jen kvetou, ne? Chci mír na zemi, copak se diplomati nedokážou dohodnout? všichni tu chcípnem pokud k válce dojde...
Madžíd Nílí: Pokud chcete předpovídat světovou válku musíte se zeptat těch hráčů, kteří hrají destruktivní hru ve světové politice. Co se týče našich vztahů s USA rád bych řekl, že zaprvé s americkým lidem žádný problém nemáme. Za druhé, jsme připraveni vyjednávat se všemi zeměmi, včetně USA, ale mimo Izrael. Zatím jsme ale nebyli svědky přátelského postoje americké vlády vůči Íránu. Přitom rozdíly v názorech amerických představitelů na postoj vůči naší zemi se zvětšují. V USA existují dvě skupiny politiků: jedna s realistickým přístupem, a snahou o dialog a druhá, která vše vidí optikou hrozeb, sankcí, bombardování a konfliktu. A ta si stále myslí, že svět je pořád v době kamenné. Proto popularita amerického prezidenta George W. Bushe klesla na 26 procent. Vždyť ve včerejším rozhovoru pro Aktuálně.cz se jeden z neokonzervativců, Joshua Muravchik vyjádřil pro bombardování. Vidíme názory jeho, i celé skupiny neokonzervativců jako destruktivní a agresivní. Čekáme, která názorová skupina vystoupí do popředí a podle toho se zachováme. Možná jste slyšel o dopisu, který loni íránský prezident poslal americkému prezidentu Bushovi. Vyzval ho, aby přijal realistické postoje vůči mezinárodnímu společenství a politice.
Odpovězeno: 22. 06. | 14:10Autor: Petr
Otázka: Dobrý den,
upřímně řečeno, jsem ochoten připustit, že se Irán o výrobu jaderné bomby snažit nebude. Ale z čeho mam hodně velké obavy je to, že se suroviny a technologie k takovéto výrobě dostanou k nějaké radikální islámské skupině, protože Iránu to může být vlastně "celkem jedno".Co vy na to?Děkuj
Madžíd Nílí: Nepotřebujeme jadernou bombu. Biologické a nukleární zbraně nejsou součástí naší vojenské doktríny. Nepoužili jsme je, ani v případě, když jimi útočil režim Saddáma Husajna během osmileté války s Íránem za pomoci některých evropských států a společností, které mu je pomáhali vyrábět. Máme tento postoj díky naší hluboké víře v náboženství a kulturu. Věříme že svět, světové mocnosti a Blízký východ musejí zůstat bez zbraní hromadného ničení.
Odpovězeno: 22. 06. | 14:19Autor: LACO
Otázka: Co říkáte na to, že plánované základny v ČR a Polsku jsou namířeny proti Vaší zemi? Slyšel jste někdy větší hloupost?
Madžíd Nílí: Dovolte, abych zopakoval náš postoj k vybudování radarové základny na území České republiky. Vypadá to, že jde o problém mezi USA a Ruskem. Zneužití jména Íránu je v tomhle případě neopodstatněné a může být nazváno vtipem roku. Kvalifikovaní experti si jsou dobře vědomi možností, které íránské rakety mají a mohou potvrdit nesmyslnost hrozby ze strany Íránu. Dále pak nechápeme, jaké můžeme mít výhody z ohrožování našeho největšího obchodního partnera, tedy Evropy. Během posledních dvou set let jsme nenapadli žádnou zemi, nebo oblast. Vždy na nás útočili ostatní a v tomto případě jsme se samozřejmě bránili a jsme připraveni bránit se jakémukoliv iracionálnímu činu i v budoucnu.
Odpovězeno: 22. 06. | 14:22Autor: Fenix
Otázka: Nezdá se vám opodstaněné obavy ostatních zemí z jadeného programu země jejiž prezident proklamuje vymazání jiného státu z mapy?
Madžíd Nílí: Jsme přesvědčeni, že současná destruktivní politika izraelského režimu způsobí rozklad tohoto státu zevnitř.
Odpovězeno: 22. 06. | 14:29Autor: David
Otázka: Považujete jako reálné spolupodílení se Íránu na poválečné obnově Íráku spolu s jinými státy?
Madžíd Nílí: Irák je naším sousedem a máme s ním dobré vztahy z pohledu kultury a náboženství. Tamní nestabilita má vliv i na nás a zároveň z humanistického pohledu není současná situace v Iráku přijatelná. Jsme jednou z prvních zemí, která uznala iráckou vládu a podporujeme posílení role tohoto kabinetu. Z toho důvodu vítáme dialog s americkou vládou na základě požadavku iráckého kabinetu ohledně vývoje k zajištění stability v Iráku. Írán už poskytl prostředky na jeho rekonstrukci.
Odpovězeno: 22. 06. | 14:35Autor: Jirka
Otázka: Dobrý den,
zajímám se o historii, ne o politiku. Přesto bych rád znal vaši odpověď na to, zda souhlasíte s názory Íránského prezidenta, že holocaust během druhé světové války je mýtus? A co koncentrační tábory, transporty atd. Írán je kulturní a vzdělaná země, tak odkud pocházejí takové názory?Dík
Madžíd Nílí: Holokaust je historickou událostí a z historického pohledu takové otázky mohou být pokládány. Evropané by měli zvýšit svou toleranci k pokladání otázek.
Odpovězeno: 22. 06. | 14:43Autor: Monča
Otázka: Chci se zeptat jaké jsou ceny v Iránu v porovnání s cenami v Česku za jídlo, ubytování atd. a jaké jsou tam platy v porovnání s platy v Česku. Také by mě zajímalo jaká je tam podpora v nezaměstnanosti, kolik procent je nezaměstnaných, prostě jestli je tam životní úroveň lidí horší nebo lepší?Díky!
Madžíd Nílí: Írán je jednou z nejlevnějších zemí světa. Můžete přijet na návštěvu a přesvědčit se o tamní situaci na vlastní kůži. Životní úroveň se výrazně zlepšuje, ale srovnání země se 70 miliony obyvatel se zemí, kde žije 10 milionů lidí není jednoduché. Jen v hlavním městě Teheránu žije víc lidí, než v celé České republice. Dvě třetiny íránské populace je mladistvá a naplnit její potřeby není jednoduché a zabere to čas. Proto je opravdu nejlepší přijet a přesvědčit se. Pokud se při snaze o získání víza zmíníte o tomto rozhovoru, získáte výhody.
Odpovězeno: 22. 06. | 14:45Autor: David Goliáš
Otázka: Dobrý den,
Chtěl jsem se zeptat jestli budete nově prodávat ropu (ropná burza) za eura nebo jeny? Jestli by jste prodávali ropu třeba za eura a nebyl by tu důvod( strach, že by se přidali další státy k vám) k útoku USA na vás? Děkuji za odpověd.
Madžíd Nílí: Ne.
Odpovězeno: 22. 06. | 14:55Autor: Jirka
Otázka: Dobrý den
Mají obyčejní ĺránci představu, kde leží ČR? Co toho ĺránci o ČR vědí? Čeští občané mají vůči ĺránu mnoho předsudků, platí to i naopak?
Děkuji
Madžíd Nílí: Íránci si dobře pamatují bývalé Československo platí to i naopak - lidé bývalého Československa mají dobré povědomí o Íránu. Vzhledem ke vzdálenosti obou zemí lidé nemusejí mít pocit, že jsou informováni nedostačně. Vlády a média obou zemí jsou zodpovědné za zajištění dostatečného množství informací. Připravili jsme v tomto ohledu několik programů. Rád bych všechny české občany pozval na zářijové kulturní dny Íránu.
Odpovězeno: 22. 06. | 14:57Autor: miro
Otázka: Dobrý den, kde se Vám líbí víc? Na Balkáně, nebo v Praze? A proč?
Madžíd Nílí: Mám rád Balkán i Prahu, ale nejvíce upřednostńuji život v Íránu.
Odpovězeno: 22. 06. | 14:59Autor: Airetos
Otázka: Dobrý den. Rozhodně mi nepříjde, že vaše vláda pracuje v zájmu iránců. Vidím jen populismus, demagogii a paranoiu. Co od toho vlastně čekáte ? Co vlastně chcete ? Jste zase jedna z těch vlád, které harjí vlatní hry bez ohledu na skutečné zájmy a potřeby vašich občanů ? (což je problém i západu.)
Madžíd Nílí: Toto je pouze Váš názor. Máme poněkud odlišný pohled na věc.
Odpovězeno: 22. 06. | 15:14Autor: Míla
Otázka: Dobrý den,je opravdu boj a rozdíly mezi muslimy Shia a sunna pouze kvůli tomu, ze jedni chtěli následovníka proroka Mohameda z rodinných příslušníků a jiní formou volby, a nebo je v tom ještě něco jiného?
Madžíd Nílí: Každé náboženství je rozděleno na více proudů. V křesťanství jsou také protestatné a katolíci, nebo ortodoxní. V islámu je to stejné. Osobně si myslím že šííté a sunnité, i přes drobné rozdíly, žijí společně v míru a koexistenci. Politické zájmy některých států jsou proti této realitě, jako můžeme vidět v Iráku. Úznávaný íránský básník Saadí říká, že všechny lidské bytosti jsou součástí jednoho těla. A když jakákoliv část těla trápí bolest, pocítí ji i všichni ostatní.
Odpovězeno: 22. 06. | 15:22Autor: Ondra, Brno
Otázka: Dobrý den,
chtěl bych reagovat na vaši odpověď, kterou jste napsal předchozímu autorovi. Samozřejmě, že "zapadnímu světu nevadí, že Írán chce energeticky zabezpečit svůj lid, ale proč svůj jaderný program nenechají volně přístupný pro pozorovatela OSN. Děkuji za odpověď.
Madžíd Nílí: Absolutně s Vaším názorem nesouhlasím. Žádnou inspekci ze strany pozorovatelů OSN jsme neodmítli, dokonce dochází běžně k "přepadovým" kontrolám. K tomu bych ještě rád dodal, že jaderný program žádné jiné země na světě není tolik kontrolován jako v Íránu. Navíc všechno jaderná zařízení sledují kamerové systémy a znovu připomínám, že šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii sám řekl, že neexistuje důkaz o odchylce od mírového nukleárního programu.
Odpovězeno: 22. 06. | 15:25Autor: Alfozn
Otázka: Proz zadrzujte novinarku z Radia Frada? Je to normalni aby stat bral lidi jako rukojmi?
Madžíd Nílí: To je právnická otázka. Náš soudní soudní systém je nezávislý a spis přezkoumává.
Odpovězeno: 22. 06. | 15:29Autor: Biku
Otázka: Pokr: 3. Jak je to vůbec v Íránu s mnohoženstvím, nemyslíte, že je to nesmysl? Vyděl jsem čísla o populaci Íránu a máte o něco víc mužů, než žen, myslímsi, že je to nespravedlivé, když některý muž má 4 manželky a na jiné se nedostane. Děkuji
Madžíd Nílí: Polygamie není v perské kultuře a Íránu společensky přijatelná.
Odpovězeno: 22. 06. | 15:33Autor: komorous
Otázka: Dobry den, je ve vasi zemi povoleno kourit hasis? Dekuji
Madžíd Nílí: Užívání narkotik je v Íránu zakázané. Možná by Vás zajímalo, že Írán stojí v první linii boje s produkcí a pašováním drog, obzvláště do Evropy. Mnozí íránští vojáci zemřeli v boji s pašeráky drog.
Odpovězeno: 22. 06. | 15:42Autor: teo
Otázka: Vážený pane,
Jaké jsou možnosti a předpoklady,že USA napoadne vojensky Írán?
Madžíd Nílí: Myslím, že americká vláda se k takovému iracionálnímu kroku nerozhodne. Hořká zkušenost v Iráku je pro ní vážnou lekcí. Pokud se k takovému hloupému kroku rozhodnou čeká ji konkrétní odpověď. Íránská islámská republika nemá zájem na vedení války s jakoukoliv zemí. Přejeme si důstojný mír a stabilitu, nikoliv stabilitu předepsanou ostatními z jiné části světa.
Odpovězeno: 22. 06. | 16:03Autor: Marian
Otázka: Dobrý den,
věříte v Brzký Mahdího příchod a střet civilizací?
Madžíd Nílí: Věříme, že Mahdí je unikátní postavou islámu a muslimů po celém světě, věříme v jeho příchod stejně jako křesťané v návrat Ježíše. Věříme, že příchod Mahdího přinese mír a stabilitu a soužití pro všechny lidi na světě. Bohužel někteří propagují ideu střetu civilizací, já si ale myslím, že pod vlivem pozitivních postojů budeme svědky dialogu civilizací. Írán je autorem této myšlenky.
Vím, že mnoho otázek zde zůstalo bez odpovědí. Možná některé odpovědi by měly být víc propracované, proto se rád zůčastním podobných rozhovorů s čtenáři i v budoucnu. Pro vás pro všechny zůstává íránská ambasáda otevřená. K dosažení jsem i na emailu: [email protected]. Rád bych vás všechy tímto pozval do Íránu, abyste odpovědi na některé otázky mohli nalézt sami osobně. Také bych rád tímto znovu poděkoval deníku Aktuálně.cz a vám čtenářům.
Dali jste mi mnoho otázek, také bych se vás rád na dvě zeptal. Zaprvé: jak můžeme dosáhnout trvalého míru na světě? Zadruhé: jaké jsou vaše návrhy pro prohloubení vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Íránem, abychom se o sobě mohli dozvědět co nejvíc? Odpovědi můžete posílat na můj email, nejlepší z nich ocením já sám osobně.