Teherán - Íránské ministerstvo vnitra po třech dnech protivládních demonstrací varovalo, že zakročí silou..
Státní televize s odvoláním na anonymní zdroj informovala, že vláda se rozhodla pro "udržení klidu a bezpečnosti" dočasně zablokovat komunikační aplikaci Telegram a přístup k sociální síti Instagram, které účastníci protestů využívají.
Při zásahu bezpečnostních složek proti protestům v západoíránském městě Dorúd v noci na neděli zahynuli nejméně dva lidé.Ííránské úřady jejich smrt podle agentury Reuters připisují teroristům z hnutí Islámský stát či jiným podobným zahraničním skupinám.
"Na sobotní nelegální demonstraci v Dorúdu propukly násilné střety a dva lidé byli bohužel zabiti," oznámilo vedení provincie Lúrestán, jejíž je Dorúd součástí.
V sobotu policie zatkla po celé zemi 200 lidí.
"Ti, kteří poškozují veřejný majetek, narušují pořádek a porušují zákony, musí počítat s tím, že budou za své jednání pohnáni k odpovědnosti," uvedlo ministerstvo vnitra v reakci na vlnu demonstrací.
BREAKING: People of #Tabriz, Northwest of Iran started their protest now. Protests against corrupted Shia clerics and authorities of Islamic regime of Iran. Here is the first video. #IranProtests pic.twitter.com/OkcNViW6my
— Babak Taghvaee (@BabakTaghvaee) December 31, 2017
"S ohledem na udržování míru a bezpečnosti občanů" se prý íránská nejvyšší rada národní bezpečnosti rozhodla dočasně omezit přístup k aplikaci Telegram a sociální síti Instagram.
Tyto kanály používali demonstranti k šíření zpráv a videozáznamů z protestů a také k jejich organizaci.
Výkonný ředitel společnosti Telegram Pavel Durov už dříve na Twitteru uvedl, že "íránské úřady blokují přístup většině Íránců", napsala agentura AP. Podle místních je prý momentálně komunikační aplikace z mobilních telefonů nedostupná.
Protivládní protesty jsou od roku 2009, kdy lidé vyšli do ulic na znamení nesouhlasu se znovuzvolením tehdejšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.
Současné demonstrace jsou projevem nespokojenosti s ekonomickou situací v Íránu. Přerostly však do kritiky duchovního vůdce Alího Chameneího, jehož někteří demonstranti označili za diktátora. Jiní zase upozorňovali na nákladné zahraniční iniciativy země v Libanonu, Sýrii či Iráku.
Íránské Revoluční gardy a íránská armáda pomáhají syrskému diktátorovi Bašáru Asadovi. Teherán ho rovněž podporuje finančně.
Agentura AFP uvádí, že zprávy z Íránu je nyní obtížné ověřovat, neboť oficiální státní média mají nevyvážené zpravodajství, na internetu se navíc šíří různé fámy.
Demonstrany podpořil americký prezident Donald Trump a varoval íránský režim před použitím síly.
Big protests in Iran. The people are finally getting wise as to how their money and wealth is being stolen and squandered on terrorism. Looks like they will not take it any longer. The USA is watching very closely for human rights violations!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 31, 2017