Praha - Pětadvacetiletý Íránec žijící v Nizozemsku viní úřady v rodné zemi z protiprávního uvěznění svého otce. Zatkli ho zřejmě na základě jeho příspěvků na sociální síti Facebook, nyní ho drží v jedné z nejtvrdších teheránských věznic.
Jašár Chámeneh se na Facebooku před několika měsíci připojil ke skupině, která satirizuje jednu z hlavních ikon šíitských muslimů - imáma Alího an-Nakího. Jeho aktivity na webové stránce si ale všimly íránské úřady a začala akce, která postupně vedla k zatčení Jašárova otce. Ten na rozdíl od syna žije ve vlasti.
Mladý Íránec se po několika týdnech od otcova zatčení rozhodl příběh zveřejnit, v červenci promluvil pro CNN.
Lidsko-právní organizace varuje, že se nejedná o ojedinělý příklad nátlaku íránského režimu na občany žijící v emigraci.
Problémy Jašárovy rodiny se odvíjí od íránského zákonného zákazu jakkoli zesměšňovat autoritu dvanácti následovníků muslimského proroka Mohameda, mezi které patří i Alí an-Nakí. Znesvěcení jejich jmen se trestá vězením.
Jašárova aktivita v uvedené facebookové skupině byla proto riziková od začátku, přestože žije v Evropě a časem začal na Facebooku používat falešné jméno. Stránka, na které se Íránec pohyboval už od jejího založení, postupně nasbírala 21.000 členů.
"Domníváme se, že nikdo a nic není příliš svaté na to, aby se o tom nesmělo vtipkovat," vysvětlil poslání skupiny pro CNN.
Nevydal svá hesla, vzápětí byl otec zatčen
Ve druhé polovině května ale dostal telefonát od svého otce, který ho varoval, že s ním mluvila íránská tajná služba. Žádali o přístup k e-mailu a facebookovému účtu jeho syna.
Rodině se zřejmě vymstila počáteční Jašárova aktivita pod pravým jménem. Vzhledem k počtu jeho příspěvků se navíc íránské úřady mohly domnívat, že byl zakladatelem zmíněné skupiny.
Íránec ale tvrdí, že zakladatele skupiny nezná. Jeho žádost o smazání stránky údajně odmítli. Svá hesla úřadům nevydal, místo toho si na Facebooku zrušil účet. Jeho otec byl vzápětí zatčen a převezen do teheránské věznice Evin, která je nechvalně proslulá tím, že vězně mučí.
K přesnému důvodu otcova zatčení se zatím úřady oficiálně nevyjádřily.
Podle ředitele lidsko-právní organizace International Campaign for Human Rights in Iran, kterou CNN oslovila, používají íránské autority podobné praktiky čím dál častěji k zastrašování Íránců žijících v zahraničí. Ve velké míře se týkají především osob činných ve veřejném prostoru.