Damašek - Írán na svém území připravuje vojáky věrné syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi na gerilovou válku s rebely.
Asad spoléhá na to, že mu až 50 000 nově vycvičených elitních bojovníků pomůže dobýt zpět území, které obsadili ozbrojenci opozice.
O výpomoci posledního spojence stávajícího syrského režimu informoval reportér izraelského listu Haarec v Sýrii, který z bezpečnostních důvodů neuvádí své jméno.
Výcvik syrských milicí v Íránu je podle něj na územích ovládaných Bašárem Asadem veřejným tajemstvím.
Informaci s odkazem na čtyři absolventy výcviku potvrdila také agentura Reuters. "Byl to 15denní výcvik boje ve městě. Učili nás zásady gerilového boje, jako jsou různé způsoby nošení a střelby z pušky nebo jak se nejlépe připravit na překvapivý útok," prozradil jeden z absolventů partyzánského kurzu, který se představil jen jako Sámer.
O tom, že Damašek cvičí 50 tisíc syrských mužů, tak aby celkový počet členů milice vzrostl na 100 tisíc, už hovořil i šéf izraelské rozvědky Tamir Pardo. Z jeho slov ale nebylo jasné, že výcvik probíhá v Íránu.
Íránské ministerstvo zahraničí se zatím ke zprávě deníku Haarec nevyjádřilo, Teherán ale od začátku už dva roky trvající syrské občanské války odmítá jakoukoliv vojenskou účast v konfliktu. Tvrdí, že do země posílá jen humanitární pomoc a podporuje ji na diplomatickém poli.
Pokud se informace ukáže jako pravdivá, znamenalo by to hrozbu, že původně vnitrostátní konflikt může přerůst ve válku mezi sunnity a šíity v celém regionu. Asadovi bojovníci se totiž rekrutují z řad náboženských menšin (sám Asad je příslušníkem šíitské sekty alavitů), zatímco rebelové jsou povětšinou sunnité podporovaní z dalších blízkovýchodních sunnitských zemí.
Kromě šíitů a sekty alavitů bojují na straně Bašára Asada také drůzové a křesťané, kteří se bojí, že se v případě pádu jeho režimu dostanou k moci radikální islamisté.
Syrský konflikt už si vyžádal na 70 tisíc lidských životů a způsobil v zemi humanitární katastrofu. S tím, jak Asadově konvenční armádě docházejí síly, se na jím ovládaných územích ve stále větší míře objevují polovojenské jednotky, které nejsou nikomu zodpovědné.
Obrazem: Válečný příběh jednoho města