Řekl to dnes bývalý íránský prezident Akbar Rafsandžání kuvajtské agentuře Kuna.
Současný íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád posléze prohlásil, že Írán brzy vstoupí do klubu zemí s jadernými technologiemi.
Írán získává obohacený uran
"Uvedli jsme do provozu svou první kaskádu 164 centrifug, zaplnili jsme je plynem a získali jsme průmyslový produkt obohaceného uranu," řekl Rafsandžání.
"Írán se v blízké budoucnosti připojí ke klubu zemí vlastnících jaderné technologie," řekl podle íránské státní televize Ahmadínežád.
Íránská hlava státu to údajně prohlásila v severovýchodní provincii Chorásán Razaví, odkud má večer íránskému lidu v televizním projevu oznámit "dobrou zprávu" o úspěšném obohacování uranu.
"Nepřátelé nemohou íránský národ zrazovat z cesty pokroku, kterou si vybral," řekla íránská hlava státu.
Írán navzdory všem výzvám, aby přestal obohacovat uran a ratifikoval dodatečný protokol ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní, trvá na tom, že bude na svém území v této činnosti pokračovat.
Náš program je mírový, trvá na svém Teherán
Hájí se tím, že jeho jaderný program je zaměřen výlučně mírově. Spojené státy a EU ho však podezírají, že se rozhodl vyrobit jadernou zbraň, a porušil tak mezinárodní úmluvu o nešíření těchto zbraní, kterou přitom podepsal.
Evropská unie naposledy v pondělí vyzvala Írán, aby splnil všechny rezoluce Rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a ukončil obohacování uranu včetně výzkumných aktivit, protože jedině tak bude možné obnovit jednání o íránském jaderném programu.
V Íránu jsou nyní inspektoři MAAE, kteří kontrolují jaderná technologická střediska.
Šéf MAAE Muhammad Baradej má za dva týdny informovat Radu bezpečnosti OSN o tom, zda Teherán poslechl výzvu RB k opětovnému zmrazení aktivit spojených s obohacováním uranu, které jsou považovány za krok k získání jaderné zbraně.