Írán souhlasí. Ukáže světu svá jaderná zařízení

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 1. 2011 13:07
Do země by se měli podívat zástupci některých zemí Rady bezpečnosti i EU
Mahmúd Ahmadínežád promlouvá na konferenci OSN v Ženevě
Mahmúd Ahmadínežád promlouvá na konferenci OSN v Ženevě | Foto: Reuters

Teherán - Írán ustoupil sílícímu mezinárodnímu tlaku a pozval zahraniční představitele na inspekci svých jaderných zařízení.

Kterých zemí se nabídka týká, už ale íránská státní média, jež o změně postoje režimu Mahmúda Ahmadínežáda informovala, neupřesnila.

Podle stanice BBC jsou mezi pozvanými zcela jistě experti z Ruska, EU a Číny. Zda se do Íránu podívají také Američané, ale není jasné.

Pozvání k jednáním zatím jako jediná oficiálně potvrdila Čína. Podle nepotvrzených zpráv listu The New York Times už je rovněž jasné, že se jednání nezúčastní představitelé Spojených států.

To, že žádné pozvání nedostalo aní Německo, potvrdil agentuře AFP mluvčí ministerstva zahraničí v Berlíně. 

"Zástupci některých členských zemí EU, Hnutí nezúčastněných zemí a šesti mocností byli pozváni na prohlídku našich jaderných zařízení," cituje zpravodajský kanál CNN mluvčího íránského ministerstva zahraniční Ramína Mehmanparasta.

Šesti mocnostmi se rozumí pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN (Velká Británie, Čína, Francie Rusko, a USA) a Německo.

Hnutí nezúčastněných zemí, jež vzniklo v době studené války s cílem sjednotit neutrální státy nespadající ani do západního ani do sovětského bloku, má přes sto členů a sdružuje více než polovinu světové populace.

Inspekce v íránských jaderných zařízeních by se měla uskutečnit před dalším kolem rozhovorů Rady bezpečnosti OSN, Německa a Íránu, které proběhne na konci ledna v tureckém Istanbulu.

Mezinárodní společenství vyvíjí na diktátorský režim Mahmúda Ahmadínežáda tlak, protože má podezření, že se snaží vyvinout nukleární zbraně. Irán ale obohacování uranu ospravedlňuje tím, že potřebuje palivo pro reaktor sloužící k výzkumu v oblasti medicíny.

Možnost, že by Ahmadínežádův režim disponoval jadernou zbraní, je nepřijatelná zejména pro Izrael, který opakovaně vyhrožuje Teheránu vojenským zásahem.

Spojené státy i další země Rady bezpečnosti OSN zatím zůstávají pouze u sankcí, jejichž účelem je zemi ekonomicky vyčerpat a donutit k dialogu, což se nyní zřejmě povedlo.

 

Právě se děje

Další zprávy