Teherán - Írán je připraven přijmout nabídku na obohacování svého uranu v Rusku. Prohlásil to íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Pokud Teherán západní plán skutečně akceptuje, bude se jednat o průlom. Dosud to totiž odmítal.
"Nemáme žádný problém poslat náš obohacený uran do zahraničí," řekl Ahmadínežád v úterním televizním interview. "Říkáme: Dáme vám náš uran obohacený na 3,5 % a získáme jaderné palivo. Bude to trvat čtyři až pět měsíců, než palivo dostaneme."
Teherán je dlouhodobě ve sporu s Radou bezpečnosti OSN, která jej několika rezolucemi vyzvala k zastavení obohacování uranu. Íránští vědci po několik let uran obohacují na 3,5 procenta, což je koncentrace nutná pro jaderné palivo v reaktorech produkujících elektřinu.
Tři čtvrtiny uranu do zahraničí
Minulý rok však íránská vláda oznámila, že potřebuje palivo pro svůj výzkumný reaktor pro medicínské účely. Tento druh paliva tvoří uran obohacený na 20 %. Írán hrozil, že pokud palivo nedostane, vyrobí si ho sám.
Podle plánu navrženého Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a skupinou P5+1 (USA, Rusko, Francie, Británie, Čína, Německo) by Írán poslal tři čtvrtiny svého uranu obohaceného na 3,5 % do Ruska a případně i do Francie, kde by byl obohacen na 20 % a následně přeměněn v jaderné palivo.
Západ se obává, že má Teherán v úmyslu vyrobit jadernou bombu a transport íránského uranu do zahraničí by - pokud by chtěl Írán jadernou zbraň skutečně sestrojit - konstrukci pumy odložil přibližně o rok.
Zabavení uranu se nebojíme
Íránští politici v minulých měsících mezinárodní plán kritizovali, v úterý však Ahmadínežád prohlásil, že se nebojí toho, že by mohl být íránský uran v zahraničí zabaven.
"Pokud bychom poslali náš obohacený uran do zahraničí a oni nám nedali palivo s uranem obohaceným na 20 procent pro náš reaktor, jsme si ho schopni vyrobit v Íránu," řekl prezident.
Případné přijetí nabídky by se nijak netýkalo obohacování uranu na 3,5 procenta. To hodlá Teherán dělat i nadále.
Írán v úterý mezitím úspěšně otestoval raketu Kavošgar 3 schopnou vynést satelit na oběžnou dráhu okolo země. Do vesmíru vynesla modul se dvěma želvami krysou a červi, Ahmadínežád prohlásil, že Írán chce totéž v budoudnu učinit i s člověkem.
Západ na íránském vesmírném programu znepokojuje zejména to, že tento typ rakety může být využit také k mezikontinentálnímu útoku.
První satelit domácí výroby vyslali Íránci na orbitu před rokem. Další tři satelity představil na slavnostním ceremoniálu Ahmadínežád ve středu.