Násilí, jaké Írán desítky let nepamatuje. Zemřelo nejméně 180 demonstrantů

Zahraničí Zahraničí
2. 12. 2019 11:50
Íránský režim se v posledních týdnech potýkal s nepokoji, jaké během 40 let od islámské revoluce nezažil. Poté, co v zemi opět začal fungovat internet, se začínají objevovat detaily z brutálně potlačených demonstrací. Od začátku protestů, které vyvolalo výrazné zdražení benzinu, zemřelo minimálně 180 lidí. Některé odhady ale uvádějí až čtyřnásobný počet mrtvých.
Z demonstrací v Teheránu unikly pouze podobné fotografie, které pocházejí z protestů na podporu vlády.
Z demonstrací v Teheránu unikly pouze podobné fotografie, které pocházejí z protestů na podporu vlády. | Foto: Reuters

Íránce, zchudlé vlivem amerických ekonomických sankcí, vyhnaly v polovině listopadu do ulic o polovinu vyšší ceny pohonných hmot. Masové protesty zaplavily velká i malá města, lidé požadovali konec islámské vlády. Ta ale proti nim poslala bezpečnostní složky, v zemi vypnula na několik dní internet a z organizování nepokojů obvinila Západ.

Z Íránu nyní unikají první podrobnější informace. Podle svědků, místních novinářů a lidskoprávních aktivistů do neozbrojených demonstrantů střílely Íránské revoluční gardy. Nezisková organizace Amnesty International už po prvních dnech protestů hlásila minimálně 100 mrtvých. Dalších až tisíc lidí vyvázlo se zraněními, tisíce jich skončily za mřížemi.

Íránská vláda své údaje zatím nezveřejnila.

Takto brutální útoky proti obyvatelstvu nemají v Íránu obdoby. "Je to bezprecedentní, a to i pro Islámskou republiku s její násilnou historií," cituje americký deník New York Times Omid Meramianovou z Centra pro lidská práva v Íránu, organizace sídlící ve Spojených státech.

K největším násilnostem z rukou bezpečnostních složek došlo při potlačení demonstrací ve městě Mahshahr na jihozápadě Íránu. Obyvatelé asi 120tisícového města tři dny blokovali hlavní silnice i místní petrochemický průmyslový komplex. Podle svědků, se kterými mluvili reportéři z New York Times, se policistům nedařilo protestující rozehnat. Když na místo dorazily Íránské gardy, začali jejich členové bez varování střílet do neozbrojených lidí. Zabili jich až sto.

Oficiální fotografie z provládních protestů v Teheránu.
Oficiální fotografie z provládních protestů v Teheránu. | Foto: Reuters

Nejvíce protestujících se podle deníku scházelo v oblastech obývaných chudšími lidmi, mezi kterými míval režim silnou podporu. Teď se ale lidé obrátili přímo proti nejvyššímu vůdci, ajatolláhu Alímu Chameneímu.

Ekonomické sankce, které začaly obnovovat Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa, mají na ně silný dopad. Benzin byl v Íránu hojně dotovaný, teď se ale vláda rozhodla ho kvůli mezinárodnímu embargu na vývoz ropy zdražit o 50 procent.

Nejnovější zostření americko-íránských vztahů souvisí s mezinárodní dohodou z roku 2015, v níž se Teherán zavázal výměnou za uvolnění mezinárodních sankcí omezit svůj jaderný program. Americký prezident Trump od dohody loni odstoupil s tím, že je neúčinná.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy