Irácký premiér po protestech rezignoval. Vlivný duchovní varuje před občanskou válkou

ČTK ČTK
29. 11. 2019 14:29
Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí oznámil, že parlamentu předloží svou rezignaci, aby zákonodárci mohli vybrat novou vládu.
Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí
Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí | Foto: Reuters

Oznámení demise přichází v době krvavých demonstrací, které si od začátku října podle agentury AFP vyžádaly přes 400 obětí na životech. V pátek při střetu s bezpečnostními složkami v jihoiráckém městě Násiríja podle agentury AP přišli o život další tři demonstranti a osm jich bylo zraněno.

Mahdího oznámení přichází poté, co vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání varoval, že protesty se mohou proměnit v občanskou válku, a vyzval poslance, aby opět zvážili svou podporu stávající irácké vlády.

Premiér Mahdí v prohlášení neuvedl, kdy parlamentu rezignační listinu předá. Zasedat by ale zákonodárný sbor měl podle agentury Reuters v neděli.

Sístání zároveň vyzval demonstranty, aby rozlišovali mezi těmi, kteří demonstrují pokojně, a těmi, kteří chtějí páchat násilí. V Nadžafu, který leží také na jihu Iráku a který je náboženským centrem šíitů, demonstranti ve středu večer zapálili budovu íránského konzulátu. Vládní činitelé uvedli, že za žhářským útokem stáli sabotéři, kteří nejsou součástí pokojných protestů. Velitel Íránem podporované Ligy spravedlivých Kaís Chazalí reagoval na Sístáního slova na twitteru.

"Jsem k vašim službám jako váš stoupence a jsem připraven vás podpořit," napsal. Šíitská strana Hizb ad-daua al-islámíja vyzvala v prohlášení parlament, aby okamžitě zvolil náhradní kabinet.

Ve čtvrtek v hlavním městě Bagdádu a v Násiríji a Nadžafu bezpečnostní složky zabily 40 demonstrantů. Krveprolití pokračovalo i dnes, kdy v Násiríji bezpečnostní síly zabily tři demonstranty, kteří se snažili dostat do centra. Dalších osm lidí bylo při akci zraněno, uvedla agentura AP s odvoláním na zdravotnické zdroje. V Bagdádu se mezitím demonstranti shromáždili na ulici blízko strategicky důležitého mostu Ahrár a pálili íránské vlajky.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric dnes zopakoval, že generální tajemník OSN António Guterres je hluboce znepokojen skutečností, že irácké bezpečnostní složky proti demonstrantům používají ostré náboje, a vyzval irácké úřady, aby dodržovaly lidská práva a případy násilí vyšetřily.

Irák nyní zažívá největší demonstrace od pádu režimu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003. Od začátku října přišlo při protestech o život nejméně 400 lidí. Účastníci protestů požadují výměnu vládnoucích politiků, kteří jsou podle nich zkorumpovaní a slouží cizím mocnostem, zatímco mnoho Iráčanů žije v bídě, nemá práci, přístup ke vzdělání ani zdravotnickým službám.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy