Tvrdý úder proti Islámskému státu začal, řídí ho Íránec

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 3. 2015 15:18
Irácká armáda nasadila až 30 000 vojáků, dělostřelectvo i letectvo. Snaží se sebrat islamistům město Tikrít. Útočí z pěti směrů.
Iráčtí voáci a šíitští bojovníci před začátkem ofenzivy na Tikrít.
Iráčtí voáci a šíitští bojovníci před začátkem ofenzivy na Tikrít. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácká armáda - podporována "spřátelenými" sunnitskými a šíitskými milicemi - zahájila rozsáhlou vojenskou operaci proti radikálům z Islámského státu (IS). 

Udeřila v Tikrítu, domovském městě někdejšího prezidenta Saddáma Husajna.

Útok na čtvrtmilionové město, jehož se islamisté zmocnili loni v létě, je důležitou zkouškou. Pokud totiž bude úspěšný, spustí Irák ofenzivu i na dalších místech. 

Útok z pěti stran

V akci je podle iráckého generála, s nímž mluvila agentura AFP, 30 tisíc vojáků. Jiné zdroje hovoří o nasazení 27 000 lidí.

Operaci podle agentury Bloomberg zřejmě koordinuje Kásem Sulejmání, velitel elitních íránských jednotek Al-Kuds specializovaných na operace v zahraničí.

Armáda udeřila na město z pěti různých směrů, hlásí televize Al-Irakíja, podle níž je pěchota podporována dělostřeleckými i leteckými údery.

Jde o největší akci proti Islámskému státu od doby, kdy radikálové dobyli Mosul.

Test pro Mosul

Bojovníci Islámského státu už podle iráckých médií museli opustit některé posty v blízkosti Tikrítu.

Město je centrem provincie Saláhaddín a leží asi 130 kilometrů severně od Bagdádu. Vede přes něj důležitá cesta, která spojuje metropoli s islamisty ovládaným Mosulem.

Právě Mosul má být - v případě úspěchu v Tikrítu - jedním z dalších cílů irácké armády.

Kromě irácké armády na islamisty dál útočí i mezinárodní koalice vedená Američany. O víkendu provedla několik náletů.

Přesně před týdnem se do vojenské operace poprvé zapojila i francouzská letadlová loď Charles-de-Gaulle. Z obřího plavidla na jaderný pohon vzlétly k úderům proti islamistům stíhačky typu Rafale.

Amnestie pro podporovatele IS

Premiér Hajdar Abádí před zahájením ofenzivy vyzval místní sunnitské kmeny, aby vypověděly podporu IS. A slíbil jim amnestii. "Jsme hrdi na spolupráci mezi vojáky, polovojenskými oddíly a místními kmeny. IS ohrožuje nejenom Irák, ale celý svět," řekl.

IS dnes na internet umístil video zaznamenávající vraždu čtyř příslušníků sunnitského kmene Al-Álam z oblasti Tikrítu. Byli to podle popisku členové milic, jež bojují proti IS. Radikálové už v prosinci natočili zavraždění 13 členů tohoto kmene.

Většina obyvatel Saláhaddínu jsou sunnité. Vládě v Bagdádu, jíž dominují šíité, nedůvěřují.

29. června 2014 byl vyhlášen Islámský stát. Jeho území je už větší než Británie, má hlavní město, soudy, úředníky, vybírá daně. Co jsou zač lidé, kteří něco takového dokázali vybudovat, a co chtějí?
 

Právě se děje

Další zprávy