V uplynulých třech letech zažili Iráčané válku, anarchii, americkou okupaci a dvě prozatímní vlády. Ve čtvrtek si konečně zvolí první vládu i parlament. Bude ale nová vláda schopnější než ty předchozí a podaří se jí překonat etnické a náboženské překážky?
Tři dny před volbami a bez jediného věrohodného průzkumu mnozí očekávají, že největší počet hlasů opět získá šítská koalice stran a hnutí pod názvem Sjednocené irácké spojenectví.
Ta získala v lednových volbách 48 procent hlasů. Časy se však mění. Některé strany koalici opustily a sunitští Iráčané se tentokrát k volebním urnám dostaví v mnohem větším počtu. Je tedy pravděpodobné, že zisk irácké šítské koalice bude o něco nižší.
Klíčová role pro Alávího
Druhé místo pravděpodobně uhájí Kurdové, kteří představují asi 20 procent obyvatel ze sedmadvaceti milionů obyvatel Iráku. Počítá se, že jejich zisk by mohl dosáhnout až 25 procent.
Třetí místo a důležitá role při vyjednávání o budoucí vládě připadá sekulárnímu hnutí bývalého prozatímního premiéra Ajáda Allávího. Jeho zisky by se měly pohybovat kolem 15 procent.
Většina analytiků se shoduje na tom, že výsledky voleb si vyžádají vznik široké koalice, jejíž složení však může trvat i několik týdnů.
"Očekáváme mnohem širší koalici, než jaká vzešla z posledních voleb," prohlásil Toby Dodge, irácký expert z londýnské univerzity. "Jsme svědky rozkladu koalice Sjednocené irácké spojenectví a nárůstu moci bývalého premiéra Allávího, což je výhodnější pro vyjednávání o budoucí vládě," dodal.
Iráčané jsou před volbami optimističtí ČTĚTE ZDE
Dohoda, nebo občanská válka
V uplynulých letech dominovala vládě koalice Sjednocené irácké spojenectví následovaná Kurdy. Opozice měla jen málo místa na manévrování. Tentokrát bude její postavení mnohem silnější.
"Pokud se podíváme na budoucnost Iráku, vidíme zemi bez vlády nebo zemi s existující vládou. Myslím, že musíme najít kompromis," řekl Saleh al-Mutlak, zastupující sunitské nacionalisty.
Hledání kompromisu ale nebude jednoduché. Pokud bude Alláví ochoten vytvořit koalici se Sjednoceným iráckým spojenectvím, je jasné, že se pravděpodobně pozice premiéra nedočká. Již nyní se ozývají hlasy z šítské strany, že Alláví je jako premiér nepřijatelný.
Jeden z kandidátů Allávího hnutí prohlásil, že bývalý prozatimní premiér je ochoten se postu premiéra vzdát a umožnit tak vytvoření široké koalice. Ta by měla garantovat Iráku po příští čtyři roky stabilní vládu a udržení míru v zemi.
Cena za další neúspěch by podle analytiků mohla být vysoká: občanská válka.