Salamcha - Po nástupu šíitského režimu v Iráku se vztahy se sousedním Íránem velmi zlepšily.
Důsledkem je jak vůči Američanům nečekaně tvrdá smlouva SOFA o dalším pobytu jejich vojsk v zemi schválená minulý týden, tak i nedělní výměna ostatků mrtvých z íránsko-irácké války v osmdesátých letech.
Na hraničním přechodu Salamcha nedaleko Basry byla za zvuků hudby vojenské kapely předána těla 41 Íránců a 200 Iráčanů. K výměně těl padlých došlo poprvé od svržení iráckého prezidenta Saddáma Husajna na jaře roku 2003.
Podle BBC jde také o první přímou výměnu pozůstatků z války, dříve byly podobné akty činěny pouze skrze prostředníky. Válka skončila přesně před dvaceti lety a vyžádala si podle odhadů okolo milionu životů, většinou na íránské straně.
Velká část rakví při nedělním ceremoniálu obsahovala neidentifikované pozůstatky, přesto šlo o velmi emotivní událost, která přilákala mnoho příbuzných padlých. Podle agentury Reuters se íránské ženy „vrhaly na některé rakve a plakaly".
Mezinárodní červený kříž odhaduje, že do dnešního dne se stále nepodařilo nalézt ostatky desítek tisíc obětí války, při které obě strany útočily na civilisty a irácký diktátor Saddám Husajn použil také chemické zbraně - proti Íráncům i své vlastní kurdské populaci.
Pět let po Husajnově pádu by měly být ceremoniály předávání ostatků obnoveny.
„Chceme sledovat tuto léta nevyřešenou humanitární kauzu, dokud nebude zcela uzavřena," řekl Reuters íránský konzul v Basře Mohammed Baghba. „Budou odevzdány další pozůstatky, protože jsou zde stále pohřešovaní."