Informaci o jeho smrti dnes potvrdil mluvčí amerického ministerstva zahraničí. Američanovo tělo, které nalezli v pátek iráčtí policisté v Bagdádu, identifikovali pracovníci amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).
K vraždě Toma Foxe se přihlásila skupina s názvem Meč pravdy. Rukojmí byl zastřelen a na těle měl stopy po mučení.
Rukojmím stínalo hlavy několik iráckých organizací po svržení Saddáma Husajna v roce 2003. Jednalo se hlavně o skupinu vedenou jordánským teroristou Abú Músou Zarkávím a také méně známou organizaci Ansar Sunna. Dosud zahynulo v Iráku rukou únosců přes 50 cizinců.
Další rukojmí zůstávají v zajetí
V posledních měsících se většinou zajatí lidé dostali na svobodu, a to výměnou za výkupné. Velitelé mezinárodních jednotek dospěli k názoru, že za mnoha únosy nestojí islamističtí teroristé, ale spíše kriminálníci, kteří takto chtějí přijít k penězům.
Kromě čtyřiapadesátiletého Foxe byli loni v listopadu uneseni Brit Norman Kember a Kanaďané James Loney a Harmeet Singh. O jejich osudu není nic známo, únosci za jejich osvobození žádali propuštění vězněných Iráčanů.
Vraždy televizních novinářů
Neznámí útočníci dnes ráno zastřelili šéfeditora státní irácké televize al-Irakíja Amdžána Hamída. Vražda se odehrála na bagdádské ulici, když jel Hamíd automobilem do zaměstnání. Jednoho z pracovmíků televize ozbrojenci zastřelili už minulý týden.
Televize al-Irakíja je blízká irácké vládě, ale v zemi má nízkou sledovanost. Většina Iráčanů dává přednost satelitním stanicím al-Džazíra a al-Arabíja, které vysílají z Kataru a Spojených arabských emirátů.